Powodziowa reakcja łańcuchowa, czyli jak uniknąć epidemii

  Powodziowa reakcja łańcuchowa, czyli jak uniknąć epidemii

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Fala powodziowa niesie za sobą zanieczyszczenia bakteryjne i chemiczne, groźne dla zdrowia, a nawet życia. Gdy woda opadnie na zalanych terenach można się spodziewać największego zagrożenia. By go zminimalizować Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny apeluje, aby dokładnie sprawdzić przed spożyciem artykuły żywnościowe pozostawione w miejscach objętych powodzią.
  Żywność zanieczyszczona, spleśniała jest szkodliwa. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, drób, jaja, ryby) oraz warzywa należy traktować jako zakażone. Nie dopuszczać, by stykały się z produktami przygotowywanymi do spożycia.

  Nie należy jeść, a zwłaszcza podawać dzieciom produktów, które: zostały zalane lub zawilgocone, a nie są hermetycznie spakowane, jeśli nawet nie wykazują oznak zepsucia, mają zmieniony zamach, konsystencję, barwę smak, mają widoczną pleść lub zapach spleśniały, stęchły, są w widoczny sposób zanieczyszczone lub posiadają obcy, chemiczny zapach, są w opakowaniach pozbawionych etykiet, w związku z czym mogą być mylnie uznane za żywność, a są to np. trujące oleje, znaleziono je w miejscach brudnych, są w puszkach o wydętych wieczkach.

  Nie wolno jeść mięsa oraz jego przetworów, jeśli nie zostały przebadane. Nawet gotowanie i smażenie takiego produktu nie chroni przed zatruciem, zwłaszcza niebezpiecznymi dla człowieka włośniami.
  W każdym przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów, podwyższonej temperatury, bólów brzucha i tym podobnych objawów zatrucia pokarmowego należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.

  Badanie wody  Katowicki sanepid ostrzega, że wszystkie ujęcia przydomowe (studnie, ujęcia z potoków itp.) należy traktować jako potencjalnie skażone, a szczególnie niebezpieczne są te, które uległy zalaniu czy podtopieniu przez wody powodziowe. Do czasu ustąpienia fali powodziowej przeprowadzanie czyszczenia i dezynfekcji urządzeń wodociągowych oraz badania jakości jest bezzasadne.

  - Wszystkie prace mające na celu doprowadzenie jakości wody i urządzeń wodociągowych do bezpiecznego stanu, można skutecznie przeprowadzić tylko w stabilnych i sprzyjających warunkach. Dopiero po oczyszczeniu sieci, studni należy bezwzględnie zbadać jakość wody - informuje Grzegorz Hudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach. Pomocą służą pracownicy Wojewódzkiej oraz Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa śląskiego.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  błędy w pisowni

  polonista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

  Jezuuuu!

  nie róbcie tych idiotycznych literówek!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo