Ważne
  Piąta edycja akcji rodzicielstwa zastępczego w Częstochowie

  Piąta edycja akcji rodzicielstwa zastępczego w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj w Częstochowie zainaugurowano piątą edycję akcji rodzicielstwa zastępczego pod hasłem Moje serce dało ci dom. Dzięki niej jest szansa na kolejne rodziny zastępcze.
  W Częstochowie jest 439 rodzin zastępczych, jedno pogotowie rodzinne i 4 rodzinne domy dziecka, w których wychowuje się w sumie 453 dzieci. Drugie tyle w regionie częstochowskim czeka na taki dom. Sierot społecznych jest coraz więcej. W domu małego dziecka jest już ponad 80 niemowlaków, w pogotowiu opiekuńczym 40 dzieci, w placówkach socjalizacyjnych czeka na rodziny zastępcze kilkanaście dziewcząt. W państwowych domach dziecka jest kilkudziesięciu podopiecznych.


  Dzięki akcjom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "Moje serce dało ci dom" i drugiej "Masz serce, otwórz do niego drzwi" co roku kilkadziesiąt osób kontaktuje się z ośrodkami adopcyjnymi.

  Jedną z rodzin, która zdecydowała się na stworzenie rodziny zastępczej są Renata i Jacek Radeccy. Mają czworo swoich biologicznych dzieci w wieku od 12 do 21 lat. Stworzyli dom dla braci Wojtka i Oskara.

  - Przeżyliśmy dramat, gdy po półtorarocznym pobycie u nas Wojtusia i Oskara zabrali ich biologiczni rodzice - mówi Renata Radecka. - Sąd uwierzył im, że będą tym razem dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków.

  - Po ośmiu miesiącach chłopcy wrócili do nas - dodaje Jacek Radecki. - Sąd odebrał ich rodzicom prawa rodzicielskie. Najgorsze było to, że dzieci przeżywały straszne chwile, rozdarte między nami a rodzicami biologicznymi.

  Wiele dzieci zanim znajdzie swoje miejsce w nowej rodzinie trafia do pogotowia rodzinnego, do którego przywożone są często dzieci po interwencjach policji w rodzinach patologicznych. Ich rodzice biologiczni mają odebrane albo ograniczone prawa do opieki.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama