Posłowie otrzymają tekst ustawy po śląsku

  Posłowie otrzymają tekst ustawy po śląsku

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Po śląsku mówi więcej ludzi niż po kaszubsku (według ostatniego spisu powszechnego z 2002 roku 56 tys. osób), ale to języka śląskiego posłowie nie chcą uznać za język regionalny, choć kaszubski otrzymał ten status.
  Teraz wszystko ma się jednak zmienić. 9 czerwca, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, poseł PO Marek Plura z Katowic będzie zbierał podpisy pod poselskim projektem ustawy, uznającej śląski za język regionalny.

  - Potrzeba tylko piętnastu podpisów, by projekt trafił do rąk marszałka Sejmu, ale już wiem, że będzie ich więcej. Ustawa znalazła poparcie praktycznie każdej opcji politycznej, gdyż w moich działaniach wspierają mnie posłowie Maria Nowak z PiS i Lucjan Karasiewicz z Polski Plus - mówi Marek Plura.
  Pierwszy raz o język śląski w 2007 roku upomniał się poseł Krzysztof Szyga, którego starania poparło ponad 20 parlamentarzystów. Potem posłowie mieli zawsze ważniejsze sprawy na głowach.

  Śląskim środowiskom naukowym i regionalnym udało się jednak w sierpniu ubiegłego roku doprowadzić do opracowania zasad zapisu języka śląskiego, które stały się wspólne dla wszystkich dialektów! W zespole tym zgodnie pracowali pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciele: Związku Górnośląskiego, Przymierza Śląskiego, Związku Ludności Narodowości Śląskiej oraz stowarzyszeń śląsko-lingwistycznych: Danga i Pro Loquella Silesiana. Niebawem do rąk czytelników trafi pierwszy śląski elementarz.

  - Chcemy ratować język śląski przed zanikiem. Jeszcze nie tak dawno za mówienie po śląsku można było trafić do obozu, bo w Gliwicach istniał specjalny obóz dla przestępców językowych. Za godkę w szkole otrzymywało się gorsze oceny, a w urzędach niczego nie można było załatwić - twierdzi Andrzej Roczniok z ZLNŚ.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Musowo!

   Zignymy jych ein, zwei. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 25


   PROWDA je przi Nous!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Silesia

   Bogdan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 33

   VIVA SILESIA !!!!!!!!!
   Autonomia dla Slaska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lydia, tero erbńes i rymowanki.

   Karlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 24


   Szkryflane we nasym, szloonzkym jynzyku - "Skukane uobmyśloonki", Karola Gwoźdźa:

   http://www.rasopole.org/phpBB3/viewtopic.php?f=9&p=82551&sid=bcafd5be1dfedeb7ecdb401bcbcd7adc#p82551

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   slask

   Lydia S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 37

   nareszczie sie cos robi.za slonsko gotka to zech zawsze dostala dziennikiem polebie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo`ś Go poćep abo tam za fynigi sprzedoł?

   A Uoon dali trvo, bes Ćiebje, Ojgyn! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 33


   Tero Uoon je taki, iże Ćie dopolo? Za mało nacyjoonalny?
   Trza Go sam booło, na mjejscu pflyjgować i przi żyću trzimać!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FINIS SILESIAE

   Ojgyn DE (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 33

   "FINIS SILESIAE"(Koniec Śląska), to już fakt każdy o tym wie, kto żył w latach 60 na Górnym Śląsku. O tradycjach, nie ma co dyskutować, bo nie pozostało już nic, a język śląski stał sie jakimś...rozwiń całość

   "FINIS SILESIAE"(Koniec Śląska), to już fakt każdy o tym wie, kto żył w latach 60 na Górnym Śląsku. O tradycjach, nie ma co dyskutować, bo nie pozostało już nic, a język śląski stał sie jakimś slangiem, gdzie ktoś w latach 60 powiedziałby "Jo ci powiedzioł, że jo tego nie pisoł", to brzmi jak gwara ludzi spod Kielc, no cóż w końcu tacy ludzie teraz tutaj żyją. Śląska już nie ma, no chyba że w Niemczech. Pozdrawiam z Hannoveru.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Posłowie otrzymają ustawę po śląsku

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 40

   Cieszmy się, że się coś ruszy, ale z szampanem wstrzymajmy się do czasu uj-
   rzenia Dz.U. z publikacją. A tak na marginesie miejszość to jest mniej od
   większości, tylko czy to dotyczy naszego Śląska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trzeba być tym, kim się naprawdę jest, a potem robić to, co się ma robić

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 40

   post:Szwajcaria a Polska Świyrkol.Ale gdzie Polsce do Szwajcarii,...... Tematem są sprawy Śląska, gdzie sprawy językowe budziły i budzą wiele emocji wśród...rozwiń całość

   post:Szwajcaria a Polska Świyrkol.Ale gdzie Polsce do Szwajcarii,...... Tematem są sprawy Śląska, gdzie sprawy językowe budziły i budzą wiele emocji wśród nacjonalistycznych imigrantów różnych narodowości.Powołując się na Szwajcarię,cytat... "Szwajcarzy nie stanowią ani językowo, ani religijnej jedności, mają jednak wspólną historię i ideały",chciałem zwrócić uwagę na fakt,iż Szwajcarzy nie stanowią ani językowo, ani religijnej jedności, mają jednak wspólną historię i ideały.My Ślązacy mamy wspaniałą wspólną historię,religijnie też nie stanowimy jedności ale również jak tam wspólnoty religijne na Śląsku wspaniale koegzystują ze sobą,mamy jak Oni, od set leci historycznie ukształtowane terytorium naszego Heimatu-Ślaska(Górnego,Dolnego-to po czeskiej stronie też wliczone),tak jak Oni posługujemy się kilkoma językami-niemiecki,polski,morawsko-czeski , gwara śląska: mamy swoje ideały a co najważniejsze to POTĘGA (naszej)ŚLĄSKIEJ TOŻSAMOŚCI.

   Polityka polska w latach 20-tych, jak i ta obecna, to rzeczywiście nieustany teatr obłudy i kłamstwa.To jest "oczywista oczywistość". Ewentualne niepokoje tym wywołane, to jak kłótnie w nie dobranym małżeństwie,które jednak dla dobra dzieci trwa. Problem " niepokojów" ma inny, bardziej złożony charakter.Pan Waniek napisał piękną powieść: FINIS SILESIAE. Tamtego Ślaska nie ma,on odszedł.Tkwi w niektórych z nas tu, w tych co z konieczności rozsiani są po Europie i Świecie.Nigdy już tamto nie będzie takie jak było.Ale tamto staje się innym.Nasze dzieci są inne niż my,wnuki inne niż dzieci.Ale my w tym tkwimy setki lat.TO POTĘGA NASZEJ TOŻSAMOŚCI.Jeżeli pojawiają się czynniki ją zakłócające to pojawiają się niepokoje,może włącznie z "wiosną ludów", którą Pan poseł K. KUTZ przepowiadał-a która się już rozpoczęła!!! Uwzględniając roztropność, która w nas tkwi na barykadach walczyć na pewno nie będziemy, ale o swoje powalczymy skutecznie.TA POTĘGA NASZEJ TOŻSAMOŚCI nie dopuści do FINIS SILESIAE a prowadzi nas,naszych potomnych, do kolejnego etapu historii tego REGIONU.
   Przez setki lat żyliśmy i rozwijaliśmy się w regionie wielu kultur, żyliśmy w
   jedności, we wzajemnej życzliwości i poszanowaniu różnorodności. Ta
   wielokulturowość,różnorodność wynikająca z zamieszkiwania tego REGIONU EUROPY
   przez nacje wielu narodowości i grup etnicznych,wnosi tak duży potencjał,który
   winien być pielęgnowany jako przykład integracji, jedności w
   różnorodności(aktualne motto Unii Europejskiej),na tle tejże wielokulturowości
   Śląska. Ta wielokulturowość,różnorodność to część naszej tożsamości,która tkwi w nas.Nasza tożsamość zawiera się w nas samych – Ślązakach, szukanie jej poza nami, a co gorsza – bez nas prowadzi do nikąd. Ślązaka zrozumieć w całej pełni może tylko drugi Ślązak.Dlatego tej etnicznej różnorodności bronić będziemy zawzięcie.Poza Szwajcarią dobrem wzorcem jest (wielokulturowy i wielojęzyczny ) LUXEMBURG.

   PS:Gdyby w 1918 sprawy inaczej się potoczyły(a zamiary były),to już wówczas mogliśmy zacząć budować coś na wzór tej Szwajcarii-zostaliśmy oszukani! Ale wszystko przed nami. Wolność i Demokracja to wspaniałe osiągnięcia naszej cywilizacji,trzeba je wykorzystać do tego by się zbliżać do tego, co jest w "Szwajcarii"
   cytat...„…trzeba być tym, kim się naprawdę jest, a potem robić to, co się ma robić, aby mieć to, co się chce…”.A co my chcemy, to my wiemy.Pozdrawiam.


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do Obserwatora

   kunstler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

   Pana posty prawie w 100% trafiają w sedno śląskiej sprawy. Myślę, że zasługują na publikowanie ich w postaci pełnoprawnych artykułów nie tylko w śląskiej, ale i w ogólnopolskiej prasie, wszak...rozwiń całość

   Pana posty prawie w 100% trafiają w sedno śląskiej sprawy. Myślę, że zasługują na publikowanie ich w postaci pełnoprawnych artykułów nie tylko w śląskiej, ale i w ogólnopolskiej prasie, wszak wiedza o naszym regionie jest prawie zerowa. Powodzenia!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do obserwatora

   tysz slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 27

   Bardzo podobaja mi sie posty "obserwatora".Dali tak chopie,pisz jak nojwiecy lo slonzokach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama