Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska oferuje kierunki z przyszłością

Joanna Heler
Sposobem Politechniki Śląskiej na zwiększenie liczby inżynierów są też Dni dla dziewczyn
Sposobem Politechniki Śląskiej na zwiększenie liczby inżynierów są też Dni dla dziewczyn Fot. Mikołaj Suchan
Nawet tysiąc złotych comiesięcznego stypendium dostaną od nowego roku akademickiego najlepsi studenci tzw. kierunków zamawianych, czyli strategicznych dla rozwoju polskiej gospodarki. Kończąc je mają też pewność, że pracy dla nich nie braknie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło właśnie listę kierunków najlepiej odpowiadających potrzebom rynku pracy. Okazuje się, że najbardziej pożądaną kadrę może wykształcić Politechnika Śląska. Aż sześć zgłoszonych przez nią kierunków uznano za strategiczne. Uczelnia otrzyma na ich rozwój najwięcej pieniędzy - 43 mln zł. Na ministerialnej liście znalazły się też pojedyncze kierunki wykładane w innych śląskich uczelniach.

Na jakich specjalistów stawiają urzędnicy? Według nich, perspektywiczna jest automatyka i robotyka ukończona na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, mechatronika, mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym, informatyka na Wydziale Elektrycznym oraz inżynieria środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki.

- Pieniądze pozwolą na zaproszenie specjalistów z zagranicy czy staże w zakładach pracy - mówi Paweł Doś, rzecznik gliwickiej uczelni.

Pomysł na inwestowanie w wybrane kierunki ma odwrócić panujące od kilku lat tendencje i zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi uczelniami technicznymi. W przyszłości ma być tak jak na Zachodzie, gdzie na 1000 mieszkańców przypada 20 inżynierów. W Polsce 13. Rektor Politechniki Śl. prof. Andrzej Karbownik podkreśla że promowanie uczelni kierunkami zamawianymi to prosty sposób na zdobycie zdolnych żaków, do tej pory uciekających ze Śląska. Uczelnia, licząc na większe zainteresowanie, na kierunkach strategicznych zwiększy liczbę miejsc o co najmniej 10 proc.

Prof. Jan Kosmol, prezes Parku Naukowo-Technicznego zgadza się, że wybrane przez ministerstwo kierunki są adekwatne do potrzeb rynkowych. Firmy o takim charakterze z powodzeniem działają w Technoparku, czyli inkubatorze dla przedsiębiorstw nastawionych na nowoczesne rozwiązania inżynierskie.

- Mechatronicy czy informatycy, którzy wstrzelili się w potrzeby rynku, otrzymują zlecenia na duże kwoty i zdobywają warte miliony złotych projekty unijne - dodaje prof. Kosmol.

Według danych z grudnia 2009 r. do powiatowych urzędów pracy zgłoszono 603 oferty dla inżynierów (na ponad 80 tys.). Bezrobotnych inżynierów było ponad 2 tys., a pracowników innych branż ok. 168 tys.

- Trzeba pamiętać, że tylko ok. 30 proc. ofert kierowanych do inżynierów trafia do Powiatowych Urzędów Pracy. To zawód tak deficytowy, że pracodawcy szukają pracowników poprzez uczelniane targi pracy, a najlepszych wyłuskują już w ostatnich latach studiów - podkreśla Aleksandra Skalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Politechnika Śląska oferuje kierunki z przyszłością - Dziennik Zachodni