Powrót do średniowiecza kosztował Bielsko 11 mln zł

  Powrót do średniowiecza kosztował Bielsko 11 mln zł

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na przebudowanym cztery lata temu za 11,5 miliona złotych Rynku i w okolicznych uliczkach nie ma kanalizacji deszczowej.
  Jest gorzej niż przed modernizacją starówki, gdy deszczówka trafiała do kanalizacji ogólnospławnej. Woda z rynien, jak ze średniowiecznych rzygaczy, leje się na kostkę brukową, która jest wypłukiwana, a wąskie uliczki starówki zamieniają się w potoki.

  Odpowiedzialnych za ten skandal - nie ma. Prezes gminnej spółki Aqua zapewnia, że chciał zbiornika retencyjnego, ale uniemożliwiła to historyczna zabudowa. Pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji twierdzi natomiast, że to Aqua nie zgodziła się na podłączenie rynien do kanalizacji.

  Tymczasem mieszkańcy, którzy zainwestowali w zakup kamienic i mieszkań przy Rynku, są regularnie zalewani. I nie jest to sprawa ostatnich ulew. Nic nie wskazuje też na to, by problem został rozwiązany. Doraźne poprawki nie przynoszą efektów, ponieważ nie likwiduje się przyczyn, ale jedynie skutki usterek.

  - Również znajdująca się powyżej Rynku ul. Cieszyńska nie ma zaplanowanej kanalizacji deszczowej. Jest tylko kratka ściekowa przez środek drogi. Woda ma trafiać na bruk i wlewać się do tej kratki. W praktyce leje się w sposób niekontrolowany, bo jest tam duży spadek terenu. Woda drąży fugi i wypłukuje kostkę. Będziemy Rynek naprawiać bez końca, bo kostka jest wypłukiwana. Już trzeba było spore jej fragmenty wymieniać - mówi radny Grzegorz Puda, który czeka na odpowiedź na interpelację, którą złożył na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

  Na żadną odpowiedź ani na szybką poprawę sytuacji nie liczy już Franciszek Kukioła, właściciel Galerii Wzgórze, która zalewana była kilkakrotnie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama