Ważne
  Chińska wpadka marszałka woj. śląskiego

  Chińska wpadka marszałka woj. śląskiego

  Sławomir Cichy, Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Chińska wpadka marszałka woj. śląskiego
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Fot. Arkadiusz Gola

  W ostatnich miesiącach Sobierajski dwukrotnie apelował do Śmigielskiego o dymisję. Wcześniej chodziło o chwiejną współpracę podległego marszałkowi WPKiW z francuską firmą przygotowującą plan modernizacji parku (został odrzucony) oraz konflikty wokół budowy szybkiej kolei do Pyrzowic. Po tym, jak marszałka zabrakło na Śląsku podczas powodzi, Sobierajski stwierdził, że miarka się przebrała. Radny nie wyklucza, że po naradzie klubowej, PiS napisze wniosek o odwołanie Śmigielskiego.


  - Marszałek zalicza wpadkę za wpadką. Gorzej, że nie wyciąga z nich wniosków i nikogo nie słucha - tłumaczy Sobierajski.

  Tymczasem marszałek podczas środowej konferencji prasowej bronił się, wygłaszając sporo zaskakujących myśli. Powiedział m.in., że nie był potrzebny podczas powodzi na Śląsku, lepiej przysłużył się regionowi, bawiąc w Szanghaju na Expo. Delegacja Urzędu Marszałkowskiego, w której uczestniczyło też dwóch wicemarszałków, nie była zbyt liczna, bo... takie są standardy w Państwie Środka, kiedy załatwia się interesy.

  Wczorajsza konferencja odbywała się równolegle z brifingiem Donalda Tuska w Kobiernicach, gdzie premier wizytował po raz kolejny zalane tereny. Na miejscu powodzi byli też wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, starosta bielski i wójt gminy Porąbka, na terenie której leży podtopiona wieś. Marszałek nad Sołę do premiera nie pojechał, bo jak wyjaśnił... nie został zaproszony. Odwiedził za to po przylocie z Azji Bieruń i był - w dwunastym dniu powodzi - zaskoczony jej rozmiarami.

  Można więc zrozumieć, dlaczego coraz częściej zadawane są pytania: po co regionowi marszałek i jego rozbudowany urząd? Może wystarczy wzmocnić pozycję wojewody i przekazać mu kompetencje zarządu województwa? Będzie taniej, sprawniej i bez zgrzytów między władzami rządową i samorządową, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Bo że jest konflikt na linii wojewoda - marszałek widać gołym okiem.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten Sobierajski to . . . . .

   Autochtonus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 11

   Sobierajski = KIELCE ! :(
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Sobierajski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MEMENTO-dla partii politycznych!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 12


   Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w regionach(włączając gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie...rozwiń całość


   Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w regionach(włączając gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie partiom NIE. W szczególności mogą się tego spodziewać w regionie Śląska, w którym jest "otwartych" wiele spraw "PRYNCYPIALNYCH",o których partie nie chcą słyszeć, bo maja "słupki" w oczach! i to zarówno PO i PIS nie wspominając o SLD i PSL!!!. Dalej oszukiwać się nie da-SPOŁECZEŃSTWO powie -DOSYĆ PARTYJNIACTWA W SAMORZĄDACH!!! Chcemy Społeczeństwa Obywatelskiego!!!PRZYWRÓCENIA RZECZYPOSPOLITEJ!!! Trzeba wrócić do,RZECZYPOSPOLITEJ,tj.społeczeństwa obywatelskiego z pełną samorządnością władz lokalnych. To jest klucz do sukcesu. Siła tkwi w społeczeństwie a nie gabinetach w Warszawie i w partiach politycznych.Kompromitują się i tak już wystarczająco(i to dotyczy wszystkich partii),w tej walce o władzę i synekury. Gro spraw winny być rozstrzygnięta przez społeczność lokalną!!! Sądzę,że społeczeństwo jeszcze przed wyborami tego dokaże!!! "Platforma Obywatelska", która w pogoni za władzą zapomniała, że jest OBYWATELSKĄ!!! O tych z PIS nie wspominamy, bo im bliżej do tych zza Odry z 1933roku(Jeden Naród, Jedna Partia, Jeden Wódz-ostatnio dodali -Jeden Język!)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Partyjniackie rozgrywki.

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   Nie chcę bronić Pana Śmigielskiego, ale cholera mnie bierze jak widzę taką moralność kalego.
   I to nie chodzi że PiS, ale każda banda partyjniacka widzi zło u partyjnych przeciwników. Swojego...rozwiń całość

   Nie chcę bronić Pana Śmigielskiego, ale cholera mnie bierze jak widzę taką moralność kalego.
   I to nie chodzi że PiS, ale każda banda partyjniacka widzi zło u partyjnych przeciwników. Swojego towarzysza się broni albo udaje się że nie ma tematu.
   Gdyby Pan Śmigielski był z PiS to głośno by wrzeszczeli ci co teraz siedzą cicho, a Pan Sobierajski byłby zainteresowany czymś innym.
   Marszałek województwa śląskiego to bardzo ważna persona.
   Marszałka Sejmiku Śląskiego nie powinni wybierać partyjniacy lecz całe społeczeństwo województwa śląskiego.
   I społeczeństwo województwa śląskiego powinno decydować o ewentualnym wcześniejszym odwołaniu marszałka.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   absurdy

   ławr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

   1) Marszałek nie powinien w ogóle wyjeżdżać na wycieczkę do Chin. 2) Wypowiedzi na konferencji są skandaliczne i powinien zrezygnować z urzędu. 3) Mimo wszystko jednak niektórzy z zastępców zostali...rozwiń całość

   1) Marszałek nie powinien w ogóle wyjeżdżać na wycieczkę do Chin. 2) Wypowiedzi na konferencji są skandaliczne i powinien zrezygnować z urzędu. 3) Mimo wszystko jednak niektórzy z zastępców zostali w urzędzie, więc powinni podejmować decyzje, a nie się ich obawiać. 4) Pomysł o przekazaniu kompetencji samorządu w ręce przedstawiciela rządu jest pomysłem chorym i mógł się zrodzić tylko w głowie osoby ze Wschodu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   S O S -Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

   cytat z artykułu..."Można więc zrozumieć, dlaczego coraz częściej zadawane są pytania: po co regionowi marszałek i jego rozbudowany urząd? Może wystarczy wzmocnić pozycję wojewody i przekazać mu...rozwiń całość

   cytat z artykułu..."Można więc zrozumieć, dlaczego coraz częściej zadawane są pytania: po co regionowi marszałek i jego rozbudowany urząd? Może wystarczy wzmocnić pozycję wojewody i przekazać mu kompetencje zarządu województwa?"
   PS:-"Ein Volk, Ein Partei, Ein Führer" - w polskim wydaniu("Jeden Naród, Jedno Państwo, Jeden Wódz,uzupełniono o Jeden Język") wykonywane i realizowane przez polskie partie polityczne.To już było i żle się skończyło!!! Pozycję wojewody śląskiego już raz wzmocniono(autor tego pomysłu -"ukochany przez Ślązaków!?!?!?"-dumnie siedząc na swojej kasztance przed budynkiem Śląskiego Sejmu,pilnuje Korfantego-zemsta historii!!!),jaki efekt tego wzmocnienia-Ślązacy dobrze pamiętają i tego nie zapomną.
   Dla przypomnienia:18 marca 2010
   w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona 90-leciu uchwalenia przez Sejm Ustawodawczy w dniu 15 lipca 1920 r. Ustawy Konstytucyjnej zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego.
   PS1:Podkreślić należy:....Ustawy Konstytucyjnej zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego, którego Art.1.stanowi..."Województwo Śląskie będzie nieodłączną częścią składową Rzeczypospolitej Polskiej i będzie posiadało prawa s a m o r z ą d n e stosownie do przepisów niniejszego statutu organicznego".
   PS2:Podkreślić należy:prawa s a m o r z ą d n e!!! co nie jest tożsame z autonomią sensu polityczno-terytorialnym,jak to niektórzy starają się Ślązakom wmówić! Nam chodzi wyłącznie o pełne przywrócenie prawa s a m o r z ą d n ego. Chcemy Społeczeństwa Obywatelskiego!!!PRZYWRÓCENIA RZECZYPOSPOLITEJ-co w/w "Statut Organiczny" w pełni zapewniał.
   PS3:Żyjemy w jednej zjednoczonej EUROPIE, czas myśleć tymi kategoriami!!!
   Motto Unii Europejskiej: "Jedność w różnorodności"-pamiętajmy o tym i pozwólmy "innym być innymi".


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Tego człowieka trzeba odwołać jak najszybciej bo nic porządnego nie zrobił..
   Nawet nie potrafił się dołożyć do biletu metropolitarnego..

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama