W Rydułtowach osunął się cmentarz. Groby zniszczone

  W Rydułtowach osunął się cmentarz. Groby zniszczone

  Tomasz Dobosiewicz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Horror na cmentarzu przy parafii pod wezwaniem Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych w Rydułtowach! Obfite deszcze w ostatnich dniach spowodowały osuwanie się ziemi na jednej ze skarp.
  Kilkanaście płyt nagrobnych jest zniszczonych, część pochówków została odsłonięta. Na miejscu od trzech dni trwają prace zabezpieczające.

  - Na szczęście nie doszło do wypłynięcia trumien. Pomagają mi mieszkańcy. Musimy jednak czekać, aż przestanie padać i ziemia osiądzie, a potem cały teren trzeba będzie ubić i podmurować, żeby więcej nie dochodziło do takich sytuacji - tłumaczy nam Stanisław Jaruszek, proboszcz parafii.


  Mieszkańcy okolicznych domów, którzy na cmentarzu mają bliskich, nie kryją rozgoryczenia. Mówią nam, że podobne sytuacje już się zdarzały.

  - W tamtym roku też musieliśmy porządkować teren, bo nagrobek teściowej przesunął się pół metra. Po większych ulewach wszystko się tu rusza, więc przy tych deszczach jakie mamy, teraz musiało się tak stać, bo teren nie jest zabezpieczony - mówi nam Andrzej Pikos.

  Część grobów zniknęło całkowicie - robotnicy przenieśli płyty, by po ukończeniu prac poukładać je na nowo. Niektóre pomniki zapadły się o metr. - To straszne, jak to teraz wygląda. Na razie nagrobek moich rodziców jest zdjęty i nic mu się nie stało - mówi Danuta z Rydułtów.

  Pomoc parafii zadeklarowały władze miasta, zaniepokojone całą sytuacją. - Dysponujemy ludźmi, sprzętem. Straty nie są duże. Będą to jedynie koszty uporządkowania terenu i poukładania z powrotem na grobach płyt nagrobkowych - informuje inspektor Tadeusz Koleczko z wydziału zarządzania kryzysowego rydułtowskiego magistratu.

  Na miejsce przyjechały również służby sanitarne, które nie dopatrzyły się zagrożenia epidemiologiczne i zleciły dodatkowe zabezpieczenie terenu wapnem chlorowanym.

  - Teren będzie przez kilka dni monitorowany przez pracowników cmentarza i pracowników stacji epidemiologicznej dopóki będą obfite deszcze nie ustaną - mówiła Barbara Orzechowska, inspektor sanitarny.

  Urzędnicy zapewniają, że teren będzie uporządkowany jeszcze w ten weekend.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przestroga, nie horror

   ratownik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 69

   Może teraz Parafianie zgodzą się na propozycje Proboszcza. Ten dramat coś mówi!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo