PO wiecznych przeciętniaków

  PO wiecznych przeciętniaków

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na Śląsku głosuje się na Platformę Obywatelską z powodu niechęci do PiS-u
  Ileż to razy przeżywać będę déja vu: wojewódzka konferencja sprawozdawczo-wyborcza PZPR wybrała nowe władze. Jedynym kandydatem na stanowisko I sekretarza KW był tow. Zdzisław Grudzień, na którego głosowało 96,5 procent delegatów (proszę cofnąć się o 30 lat i przeczytać "Dziennik Zachodni" lub "Trybunę Robotniczą" z tamtych czasów). Bo ja właśnie przejrzałem wyniki regionalnego zjazdu Platformy Obywatelskiej i mam wrażenie podróży w czasie - cofnąłem się o trzy dekady.
  Dokładnie ten sam przebieg partyjnego zjazdu, dokładnie ten sam wynik z komentarzem, że jest to "potwierdzenie tego, iż dotychczasowy przewodniczący realizuje strategię i politykę partii, z którą zgadza się i utożsamia większość jej członków". A potem długa lista nic nikomu niemówiących nazwisk.

  I tu jest zasadnicza różnica. Czytając gazetę sprzed 30 lat, na liście nowo wybranych członków "wojewódzkiej organizacji partyjnej" można znaleźć nazwiska znanych twórców, naukowców, profesury różnych dziedzin, managementu, dziennikarzy - jedni figurowali tam z cynizmu, inni z pragmatyzmu, jeszcze inni z przekonania. Wystarczy, by pośród twarzy niezdradzających śladu myślenia, pośród ewidentnych sukinsynów i karierowiczów, pojawiały się postacie znane i dobrze kojarzące się nawet przeciętnemu mieszkańcowi regionu.

  PZPR, nie mając autentycznej, demokratycznej legitymacji, dbała przynajmniej o pozory. I wystawiała (w charakterze dekoracji, ale jednak wystawiała) znanych ludzi, którzy tę partię uwiarygodniali. Niech teraz ktoś otworzy internetową stronę regionalnej Platformy Obywatelskiej i spróbuje zgadnąć, do kogo należy choćby jedno z 56 nazwisk tworzących wojewódzkie organy partii rządzącej.

  To jest właśnie polityka Tomasza Tomczykiewicza, jedynego i niezagrożonego lidera śląskich struktur PO, posiadacza 96,5 procent głosów delegatów: tak dobierać sobie otoczenie, aby nikt nie wyrastał ponad Przewodniczącego, aby nikt Przewodniczącemu nie zagrażał, aby wszystkie kolejne konwentykle "potwierdzały, iż dotychczasowy przewodniczący realizuje strategię i politykę partii, z którą zgadza się i utożsamia większość jej członków". To nie tylko partyjne otoczenie, to także eksponenci Przewodniczącego we władzach gmin, miast, powiatów i w województwie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MEMENTO-dla partii

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w regionach(włączając gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie...rozwiń całość

   Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w regionach(włączając gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie partiom NIE. W szczególności mogą się tego spodziewać w regionie Śląska, w którym jest "otwartych" wiele spraw "PRYNCYPIALNYCH",o których partie nie chcą słyszeć, bo maja "słupki" w oczach! i to zarówno PO i PIS nie wspominając o SLD i PSL!!!. Dalej oszukiwać się nie da-SPOŁECZEŃSTWO powie -DOSYĆ PARTYJNIACTWA W SAMORZĄDACH!!! Żądamy Społeczeństwa Obywatelskiego!!!PRZYWRÓCENIA RZECZYPOSPOLITEJ!!! Trzeba wrócić do,RZECZYPOSPOLITEJ,tj.społeczeństwa obywatelskiego z pełną samorządnością władz lokalnych. To jest klucz do sukcesu. Siła tkwi w społeczeństwie a nie gabinetach w Warszawie i w partiach politycznych.Kompromitują się i tak już wystarczająco(i to dotyczy wszystkich partii),w tej walce o władzę i synekury. Gro spraw winny być rozstrzygnięta przez społeczność lokalną!!! Sądzę,że społeczeństwo jeszcze przed wyborami tego dokaże!!! "Platforma Obywatelska", która w pogoni za władzą zapomniała, że jest OBYWATELSKĄ!!! O tych z PIS nie wspominamy, bo im bliżej do tych zza Odry z 1933roku(Jeden Naród, Jedna Partia, Jeden Wódz) Przytoczę słowa Terencjusza „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie, nie jest mi obce” SAMORZĄDNE OBYWATELSKIE SPOŁECZEŃSTWO także nie, i jest celem nadrzędnym.


   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   S O S -Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Parę cytatów:

   ‘…WOLNOŚĆ—nie można jej mieć bez pracy, międzyludzkiej solidarności, zbiorowej samoorganizacji…”

   …”najlepszą formą ustrojową...rozwiń całość

   Parę cytatów:

   ‘…WOLNOŚĆ—nie można jej mieć bez pracy, międzyludzkiej solidarności, zbiorowej samoorganizacji…”

   …”najlepszą formą ustrojową korzystania z wolności w życiu społecznym jest samorząd --stanowi on kwintesencję Rzeczypospolitej, jako ustroju życia publicznego…”

   „…musi odrodzić się społeczeństwo obywatelskie, biorące odpowiedzialność za sprawy publiczne i los własny…”

   „…trzeba być tym, kim się naprawdę jest, a potem robić to, co się ma robić, aby mieć to, co się chce…”

   S O S -Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo-tylko ono może sprowadzić partyjniactwo do właściwej roli!!!
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama