Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uporczywe nudności, zaparcia, nagły spadek wagi wymagają konsultacji z lekarzem

Agata Markowicz
Dr Rafałowi Muchackiemu towarzyszył na czacie jego asystent, Łukasz Zontek
Dr Rafałowi Muchackiemu towarzyszył na czacie jego asystent, Łukasz Zontek Fot. Tomasz Borówka
W miniony wtorek gośćmi czatu internetowego w naszej redakcji był dr Rafał Muchacki, specjalista chirurgii onkologicznej, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, senator RP. Czat poświęcony był chorobom nowotworowym układu pokarmowego i ich profilaktyce. Niżej pełny zapis spotkania

gość: Czy powiększanie się węzła w okolicy szyi (tylko jeden, lewa strona) może być spowodowane rozwijającą się chorobą nowotworową układu pokarmowego? Czy delikatne "kłucia" w okolicy brzucha z lewej strony może być niepokojące? Kłucia owe występują już od dłuższego czasu, ale nie są drastycznie uciążliwe.

dr_Rafał_Muchacki: Powiększony węzeł chłonny najczęściej jest objawem stanu zapalnego. Natomiast, jeżeli tych węzłów jest więcej, może to być objaw choroby nowotworowej. Konieczna jest wizyta u onkologa.Kłucie z lewej strony nie jest objawem charakterystycznym dla choroby nowotworowej. Może być spowodowane nieżytem przewodu pokarmowego lub nawet zapaleniem zakończeń nerwowych.

Misia_1: Czy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zależy od wieku?
dr_Rafał_Muchacki: Tak. Jest to nowotwór najczęściej występujący po 50. roku życia.

Misia_1: Jaki jest podstawowy sposób leczenia jelita grubego?

dr_Rafał_Muchacki: Leczenie chirurgiczne w zależności od stanu zaawansowania choroby. Jeżeli nowotwór jest w polipie, wystarczy usunięcie polipa, jeżeli przechodzi na ścianę jelita - konieczne jest częściowe usuniecie jelita. Stosuje się również chemioterapię pooperacyjną. Czasem także radioterapię.

Lukas_z_Bedzina: Czy są osoby szczególnie zagrożone rakiem jelita grubego, u których na niepokojące objawy trzeba patrzeć ze zwiększoną uwagą?

dr_Rafał_Muchacki: Tak, osoby otyłe, pijące alkohol. W 10 proc. jest to nowotwór uwarunkowany genetycznie.

Maui03: Czy prawdą jest, że sok z noni zapobiega przerzutom w raku żołądka?

dr_Rafał_Muchacki: To nieprawda.

Oxun: Czy uczucie pełności w żołądku po jedzeniu może być objawem raka żołądka?

dr_Rafał_Muchacki: Raczej nie.

Oxun: Czy stany zapalne żołądka i jelita grubego mogą być niebezpieczne?

dr_Rafał_Muchacki: Tak, niektóre stany zapalne żołądka i jelita grubego mogą w późniejszej fazie przechodzić w nowotwory.

alien^s_distilled_hatred: Dlaczego w leczeniu chirurgicznym nowotworu jelita grubego tak istotną rolę odgrywa jego położenie w stosunku do załamka otrzewnej?

dr_Rafał_Muchacki: Każda resekcja jelita grubego musi brać pod uwagę unaczynienie, bowiem nieprofesjonalne wycięcie i zespolenie może spowodować martwicę i powikłania.

CKM_Pati: Po czym można poznać, że się ma raka?

dr_Rafał_Muchacki: W przypadku przewodu pokarmowego, objawami najczęstszymi są nudności, wymioty - w przypadku górnego odcinka przewodu pokarmowego. W przypadku dolnego odcinka - objawami choroby są krwawienia, spadek wagi ciała, brak apetytu, niekiedy wstręt do mięsa.

trzustka: Mam jakiś problem z lewej strony, tak jakby pod żebrami. Czasem boli, czasem nie, czy to może być trzustka?

dr_Rafał_Muchacki: Nie da się tego wykluczyć. Proponuję wykonanie USG.

mezatka36: Mam bóle brzucha, zwłaszcza jak zjem coś smażonego. Bóle zamieniają się we wzdęcia, a potem wymiotuję. Wygląda to jakrefluks. Co mi jest ?

dr_Rafał_Muchacki: Bezwzględnie konieczne jest wykonanie gastroskopii.

Tomasz: Czy leczenie chemią w przypadku raka żołądka daje nadzieję na dłuższe życie?

dr_Rafał_Muchacki: Chemia jest jednym z elementów leczenia skojarzonego i w niektórych przypadkach daje dobry efekt.

Tomasz: Czy chemię po resekcji żołądka należy brać już do końca życia?

dr_Rafał_Muchacki: Nie. Najczęściej jest to kilka cykli, w zależności od rodzaju chemii.

Niewidoczna: Czy nowotwory układu pokarmowego są dziedziczne?

dr_Rafał_Muchacki: Etiologia chorób nowotworowych przewodu pokarmowego nie jest do końca poznana, niemniej genetycy uznają, że mogą w kilkunastu procentach być to choroby dziedziczne.

NATURY_NIE_OSZUKASZ-ON-35_1: Czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest całkowicie wyleczalne?

dr_Rafał_Muchacki: Jest to choroba trudna do leczenia,terapia jest długotrwała i wymaga stałej opieki specjalistycznej, najlepiej gastrologa. Może być chorobą predestynującą do zachorowania na raka.

madzia35: Przeważnie wieczorami, gdy kładę się spać, mam wrażenie, jakbym miała pluć za chwilę krwią. Czuję dziwny posmak, czy jest to związane z chorobą żołądka?

dr_Rafał_Muchacki: Może być to refluks żołądkowo-przełykowy.Myślę, ze objawy ustaną przy wyższym położeniu głowy. Niemniej powinna Pani wykonać gastroskopię.

Blond_studentka: Czy problemy z wypróżnianiem mogą być spowodowane nowotworem?

dr_Rafał_Muchacki: Tak. Zarówno zaparcia, jak i naprzemienne zaparcia z biegunką mogą być jednym z objawów raka jelita grubego.W takich wypadkach wskazana jest kolonoskopia. Proszę również zwrócić uwagę na obecność krwi w stolcu.

Tomasz: Jeśli po resekcji żołądka została wycięta jego części nie ma przerzutów na inne organy, to istnieje ryzyko że rak zaatakuje je później?

dr_Rafał_Muchacki: Decyduje czas od wykonanej operacji i postać histologiczna nowotworu, niemniej rokowanie w tym przypadku wydaje się być korzystne.

Marynia: Czy kolonoskopię można wykonać, ot tak profilaktycznie, czy trzeba czekać na jakieś dolegliwości? W jakim wieku najlepiej to zrobić i jak często należy wykonywać takie badanie?

dr_Rafał_Muchacki: Od 2000 roku jest prowadzony program, w którym osoby po 50. roku życia bez żadnych objawów choroby mogą, a nawet powinny wykonać kolonoskopię. Wówczas można wykryć wczesne postacie nowotworu, którego leczenie zapewnia stuprocentowy powrót do zdrowia. To badanie w ramach programu można powtórzyć po 10 latach,niemniej ja jestem zwolennikiem 5-letniej przerwy miedzy badaniami uosób po 50. roku życia.
boch: Mam 72 lata. Kolonoskopia wykazała w odbytnicy płaski polip - 1/4 ściany - zmiana od 5-10 cm - usunięto i skoagulowano. Badanie histopatologiczne wykazało ognisko gruczolaka prawdopodobnie w obrębie gruczolaka kosmkowego. Brak szypuł. Czy w tej sytuacji czeka mnie leczenie operacyjne, czy chemioterapia?

dr_Rafał_Muchacki: W przypadku braku szypuły i niemożności stwierdzenia grubości naciekania leczeniem z wyboru jest chirurgia.

Marynia: Czy badanie kolonoskopowe jest badaniem bolesnym, a jeśli tak, czy przeprowadza się go w jakimś znieczuleniu miejscowym?

dr_Rafał_Muchacki: Badanie kolonoskopowe może być wykonane w krótkim znieczuleniu ogólnym lub bez niego. Jeżeli badanie wykonuje doświadczony gastrolog, nie powinno ono być bolesne. Zależy to również od stanu ogólnego pacjenta i struktury jego jelit.

Maui03: Jakie są przyczyny zachorowań na raka żołądka?

dr_Rafał_Muchacki: Nie ma jednoznacznego określenia powstawania raka żołądka. Najczęstszą rolę w wywoływaniu tego nowotworu przypisuje się diecie. Znaczenie mają niskie spożycie warzyw i owoców, spożywanie dużej ilości pokarmów wędzonych i solonych, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. W niektórych postaciach raka dużą rolę przypisuje się bakteriihelicobacter pylori. Bakteria ta powoduje zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka i w efekcie może doprowadzić do raka. Leczenie jest proste i polega na kuracji odpowiednimi antybiotykami.

Alka_34: Czy np. nadmierne przyjmowanie leków przeciwbólowych, antykoncepcyjnych i innych, może powodować nowotwory układu pokarmowego?

dr_Rafał_Muchacki: Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych może doprowadzać do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. Natomiast środki antykoncepcyjne nie wpływają na powstanie raka żołądka.

Marynia: Na pewno słyszał Pan o tym, że pewien popularny prezenter amerykańskiej telewizji poddał się kolonoskopii, z którego to badania była prowadzona na żywo transmisja w TV, aby przekonać ludzi do wykonania tego badania. Czy myśli Pan, że to dobry sposób profilaktyki?

dr_Rafał_Muchacki: Każda metoda zachęcająca do wykonania kolonoskopii jest dobra, choć widok jelita od środka dla nieprofesjonalisty nie jest zbyt ciekawy.

blanc: Mam 75 lat i w przeciągu kilku miesięcy schudłem około 12 kg. Badania krwi, USG i kolonoskopia nic nie wykazały. Dalej nie chudnę. Byłem u gastrologa,który obejrzał wyniki inie przepisał mi żadnych leków. Nie bardzo wiem, co to jest za dolegliwość.

dr_Rafał_Muchacki: Mam zbyt mało danych, dotyczących z jakiej wagi do jakiej Pan spadł. Niemniej zależy jak się Pan czuje i jeżeli gastrolog wykluczył chorobę nowotworową przewodu pokarmowego, to być może nie ma powodu do zmartwień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uporczywe nudności, zaparcia, nagły spadek wagi wymagają konsultacji z lekarzem - Dziennik Zachodni