W JSW dogadali się w sprawie podwyżek

  W JSW dogadali się w sprawie podwyżek

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej dogadali się ze stroną związkową w sprawie podwyżek i oficjalnie zakończyli spór zbiorowy.
  Negocjacje trwały od 22 lutego i wreszcie w czwartek, podczas trzeciej tury rozmów, późnym wieczorem w obecności mediatora Jerzego Nowaka w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA doszło do porozumienia.
  Dla pracowników najważniejsze jest to, że od lipca wzrosną ich płace zasadnicze o 3,5 procent. Koszt wprowadzenia takiej podwyżki dla 23-tysięcznej załogi wynosi 24 miliony złotych. Zgodnie z zapowiedziami, część długu, jaki firma zaciągnęła u pracowników w ubiegłym roku, gdy obcięto częściowo fundusz płac, zostanie oddana w formie jednorazowej premii finansowej, wypłaconej 25 czerwca.

  - Szacujemy, że na każdego pracownika przypadnie z tej puli po 1500 złotych brutto - wyjaśnia Piotr Szereda, przedstawiciel Reprezentatywnego Porozumienia Związków Zawodowych JSW SA. - Ta operacja kosztuje nas 34 miliony złotych. Ale spełniamy obietnicę daną załodze, która zacisnęła pasa podczas kryzysu - mówi dyplomatycznie Jarosław Zagórowski, prezes zarządu JSW.

  Związkowcy przyjęli też za dobrą monetę obietnicę przeprowadzenia etapami standaryzacji płac. Chodzi o to, by wyrównać zarobki na tych samych stanowiskach we wszystkich kopalniach. To wymóg kodeksu pracy. Obecnie z tym jest różnie.

  - Jestem sztygarem z 15-letnim stażem. Robię to samo, co mój kolega z Jas-Mosu, a on dostaje wypłatę o 620 złotych wyższą - mówi nam pracownik kopalni Budryk z Ornontowic.

  To właśnie górnicy z Budryka i Krupińskiego w tych wyliczeniach są najbardziej poszkodowani. Równanie wypłat w górę będzie kosztowało budżet JSW kolejne 30 milionów złotych! Jednak zakończenie sporu zbiorowego nie oznacza, że w JSW zrobiło się spokojnie. Olbrzymie emocje wzbudza praca nad nowym układem zbiorowym pracy, który ma określać zasady wynagradzania oraz prawa o obowiązki pracownika.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sztygar

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 65 / 60

   Ja mój kolega na Jas Mosie zarobi 205zł więcej dej luzu i weź sie do roboty,białe lebry......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sztygar

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 40

   A po co Ci zarabiać więcej?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama