Skąd się wziął Adam Zagajewski?

  Skąd się wziął Adam Zagajewski?

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nawet w najbardziej demokratycznych demokracjach sądy nie są od tego, by sprawiedliwie mierzyć i ważyć wszystkie czyny
  Encyklopedie i leksykony nie pozostawiają wątpliwości: ten wybitny poeta i eseista, którego co jakiś czas Szwedzka Akademia Królewska przymierza do literackiego Nobla, urodził się we Lwowie. Byłbyż więc Adam Zagajewski lwowianinem? Świadczyć mogłyby o tym nie tylko metryka i rodowód, ale przede wszystkim twórczość. To przecież Zagajewski w połowie lat 80. ubiegłego wieku wydał głośny tom "Jechać do Lwowa".
  Ale Lwów - pamiętajmy, jak poeta zakończył swój słynny tytułowy wiersz z tej książki - "jest wszędzie". Wszędzie, czyli nigdzie? Wszędzie, czyli - jak napisał na początku tego wiersza - "we śnie"? Cóż, Zagajewski miał bodaj cztery miesiące, gdy jeszcze w roku 1945 z tego "miasta zawsze wiernego" rodzina przywiozła go do Gliwic.

  Byłbyż więc Zagajewski importowanym z Kresów Wschodnich "Górnoślązakiem mimo woli", skoro to tutaj się wychował, tutaj chodził do szkół? Świadczyć o tym mogłaby jego gliwicka matura, no, i - oczywiście - także twórczość. Przecież to on jest autorem eseistyczno-wspomnieniowych "Dwóch miast" - książki o Lwowie i Gliwicach równocześnie. Także zjawiskowego wiersza "Palmiarnia". Wiersza - co się zowie - "gliwickiego", wiersza o nadzwyczajnym, do dziś istniejącym miejscu, gdzie można zapomnieć "o smutku niskich ulic i stadionów, / o ciężarze nieudanych niedziel".

  Nie, to śmieszne: Zagajewski nie mógł i nigdy nie czuł się Górnoślązakiem, bo przecież nie zdołał się zakorzenić "w tym niewielkim, czarnym mieście". I w ogóle - na tym czarnym Górnym Śląsku. Sam zresztą napisał, jakich ludzi tu poznał, z kim żył, co zrozumiał, co zapamiętał ze swej młodości, z lat 60.: "Oprócz przyjezdnych, także Ślązacy i Niemcy (poniemieccy Niemcy). Mało wiedziałem o nich, prawie ich nie spotykałem (...). Ja należałem do wielkiej trupy teatralnej, która przywożąc starców i niemowlęta oraz spore zapasy rekwizytów i dekoracji, zjawiła się pewnego dnia w tym mieście i rozbiła w nim namioty". A namioty - jak wiadomo - rozbija się po to, by za chwilę je zwinąć i wrócić do domu. Albo przenieść się w inne miejsce, i na nowo zdefiniować "swój dom", "swoje miasto".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Grafoman

   masala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

   karwat,nie zagajewski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Suchejće, powśinogi polske!

   Cowjece bes korzyńo. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 17


   Lykym na Wase boleśće je ... asymilacyjo!

   I poćepńyńće svego sobjypaństva roz na zawdy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama