Tragedia powodzian mobilizuje ludzi do działania

  Tragedia powodzian mobilizuje ludzi do działania

  Katarzyna Grygierczyk Grażyna Kuźnik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Damian Kopacz trzeci raz pomaga powodzianom
  1/3
  przejdź do galerii

  Damian Kopacz trzeci raz pomaga powodzianom ©FOT. ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC

  Baniaki z wodą, stosy papieru toaletowego, szmat i ręczników, pudełka ze środkami czystości i żywnością - prywatny garaż przy ul. Jagiełły w Bijasowicach zamienił się w ogromny magazyn darów dla powodzian. Praca tu wre od wczesnego ranka do późnego wieczora. Trzeba przyjmować dostawy, segregować artykuły, przekładać je do kartonów, dokładnie poopisywać i przenosić do czekającego na zewnątrz samochodu.

  Parafia pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie zebrała produkty dla poszkodowanych bierunian, trzeba po nie pojechać. Starostwo wydaje bezpłatną benzynę, ktoś musi wziąć samochód i go zatankować do pełna. Ktoś zgłosił się po pomoc, trzeba z nim porozmawiać, zebrać dane i zorganizować paczki. Z tym wszystkim radzi sobie zaledwie kilka osób. Nie urzędników ale zwykłych mieszkańców, którzy sami zostali poszkodowani lub też ich sąsiadów, których powódź nie dosięgła. Nazwali się komitetem powodziowym Bijasowice-Kopań.

  Nad całością przez cały czas czuwa Małgorzata Watoła. Liczy butelki i pudełka, daje instrukcje, odbiera telefony i co jakiś czas sprawdza coś w swoim zeszycie. Jego zawartość to lista rodzin poszkodowanych przez powódź. W sumie 98 nazwisk. Przy każdym z nich znajduje się wyraźna adnotacja czerwonym długopisem - "zalanie" lub "podtopienie", adres i numer telefonu.

  - Zebraliśmy wszelkie dane i wiemy, kto jakie poniósł straty i jakich artykułów najbardziej potrzebuje - mówi bijasowiczanka. Nie uważa tego co robi za coś nadzwyczajnego i pytana o powody swojej decyzji odpowiada krótko - Nie .ożna było czekać na cud. Zebraliśmy się w parę osób, podzieliliśmy obowiązki i już od początku tygodnia działamy. Nie dałoby się tego zrobić bez spontanicznej reakcji mieszkańców. Dziękuję im wszystkim.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama