Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: Młodzi medycy pożegnali 13 darczyńców

RP
Uroczystość akademickiego pożegnania 13 osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Potem ich prochy spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.

Program świadomej donacji zwłok powstał w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w 2003 r., pierwszy pochówek odbył się rok później. Osoby, które zdecydują, że po śmierci ich ciała będą służyć studentom do badań, mogą składać deklaracje notarialne zaświadczające o podjętej przez nich decyzji. Co roku uczelnia organizuje uroczyste pożegnanie tych osób.

W sobotniej uroczystości brali udział studenci, władze uczelni, oraz rodziny ofiarodawców swoich ciał. Były to osoby różnych wyznań, dlatego do odprawienia ekumenicznego nabożeństwa zaproszono przedstawicieli kościołów prawosławnego, protestanckiego i katolickiego.

- Te ludzkie prochy, w których nie ma już nawet ludzkiego DNA, ukrywają przecież ludzkie historie. To ludzie, którzy kiedyś po raz pierwszy powiedzieli słowo mama, po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, przeżywali chwile rozpaczy i szczęścia, szli przez życie samotnie lub z rodzinami - powiedział ks. Andrzej Kolek.

Podkreślił, że ich decyzja to akt miłości. - Stojąc u progu śmierci pomyśleli o tych, dla których życie jest jeszcze jakąś szansą - dodał.

Uroczystość zakończyła się w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej, gdzie złożono urny w kolumbarium. Umieszczono tam tablicę z łacińską sentencją: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

Program świadomej donacji zwłok, prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor, myśliciel, jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe. Tak też się stało. Jego ciało zostało oddane Uniwersytetowi we Fryburgu, którego był wieloletnim profesorem.

Celem programu świadomej donacji zwłok jest informowanie i pozyskiwanie na rzecz ŚlUM donatorów, przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań. Aby wziąć udział w programie należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia wszelkich formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!