Raciborskie waśnie o wiatr za miedzą

  Raciborskie waśnie o wiatr za miedzą

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dla Pietrowic Wielkich, Krzanowic i Rudnika 15 masztów, które miały stanąć w tych wsiach, oznaczałoby tańszy prąd, nowe miejsca pracy i ekstra dochód.
  Ale maszty mogą tu wcale nie stanąć, bo ich budowę zamierzają storpedować urzędnicy z Raciborza. Kilkuletnie starania trzech gmin mogą wziąć w łeb.

  - Nie jesteśmy przeciw farmom wiatrowym, ale nie chcemy, żeby stały blisko naszych granic. Z Wojnowic, w gminie Krzanowice, gdzie chcą stawiać maszty, do naszych terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną nie ma nawet kilometra - mówi Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta Raciborza. Dodaje, że według najnowszych badań, turbiny nie pracować w pobliżu osiedli. - Dźwięki, które emitują są szkodliwe dla zdrowia. W Stanach Zjednoczonych takie fermy buduje się kilka kilometrów od zabudowań - dodaje.


  Tyle że władze Krzanowic nie zamierzają słuchać sąsiadów. Tereny przeznaczone na inwestycję leżą w strefie tzw. róży wiatrów. Tylko tu instalacje będą opłacalne. - Farmy powstaną na terenie naszej gminy i nikomu nic do tego - zapewnia Manfred Abrahamczyk, burmistrz Krzanowic.

  Jedna z wrocławskich firm zdążyła już wydzierżawić od gospodarzy ziemię pod budowę 15 masztów. Mają stanąć pomiędzy Bojanowem, Krzanowicami i Wojnowicami w przyszłym roku.

  - W linii prostej do Raciborza jest stąd kilka kilometrów. Nowe osiedle dopiero planują - mówi Manfred Abrahamczyk. Burmistrz gminy, która może liczyć na wpływy z podatków od masztów dodaje, że rolnicy sami zabiegali o wiatraki, bo z dzierżawy kawałka ziemi mają dodatkowe pieniądze i dalej mogą ją uprawiać. Maszty nie przeszkadzają kukurydzy czy zbożu.

  Protestu władz Raciborza nie rozumieją w Pietrowicach Wielkich, gdzie farmy wiatrowe mają stanąć między Samborowicami, a Krowiarkami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czyje to stanowisko?

   ross (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   We wszystkich publikacjach na ten temat pojawia się tylko p. Krzyżek. Czy to jest oficjalne stanowisko miasta w sprawie budowy wiatraków czy tylko prywatna wojna p. Krzyżeka? A jeśli to jest jego...rozwiń całość

   We wszystkich publikacjach na ten temat pojawia się tylko p. Krzyżek. Czy to jest oficjalne stanowisko miasta w sprawie budowy wiatraków czy tylko prywatna wojna p. Krzyżeka? A jeśli to jest jego osobista niechęć to za czyje pieniądze prowadzi tą antykampanię, organizuje spotkania, zleca analizy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   buraki

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Raciborz z tym calym Lenkiem na czele to jedna wielka ciemnota...no ale jesli dalej beda rzadzic tak tym swoim "miastem" to za kilka lat zniknie ono z mapy....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciemnota

   Lapet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Ciemnota ludzka
   Co jeszcze ludziom szkodzi, hihi wiatry ze wschody też?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama