Chorzowianin otrzymał w Gdyni Złote Lwy za Różyczkę

  Chorzowianin otrzymał w Gdyni Złote Lwy za Różyczkę

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Złote Lwy, otrzymał film "Różyczka" w reżyserii urodzonego w Chorzowie Jana Kidawy-Błońskiego.
  To niejedyne nagrody dla tego obrazu, którego scenariusz jest oparty na biografii pisarza Pawła Jasienicy. Grająca tytułową rolę, żony pisarza i jednocześnie donosicielki, Magdalena Boczarska została wyróżniona jako najlepsza aktorka, film otrzymał też wyróżnienie za dźwięk.

  W Gdyni zostały zauważone również filmy absolwentów Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - "Chrzest" Marcina Wrony opowiadający o Michale, który sprowadza na chrzciny syna swojego przyjaciela, by ten, po jego śmierci, zajął jego miejsce w rodzinie (Srebrne Lwy) oraz "Erratum" Marka Lechkiego z Tomaszem Kotem w roli mężczyzny powracającego do miasta dzieciństwa i młodości (nagroda za debiut).


  Za reżyserię i scenariusz filmu "Joanna" został nagrodzony Feliks Falk. Najlepszymi aktorami pierwszoplanowymi zostali ex aequo Tomasz Schuchardt i Wojciech Zieliński za obraz "Chrzest".
  57-letni Jan Kidawa-Błoński nie od razu wiedział, że chce być reżyserem. Studiował nawet na Politechnice Śląskiej, i to przez cztery lata, ale bez żalu porzucił karierę architekta dla planu filmowego. Udało mu się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pierwszy rok studiów spędził jednak w Moskwie. Reżyser wracał wielokrotnie na Śląsk.

  Jego debiut i jednocześnie praca dyplomowa na studiach, wielokrotnie nagradzane "Trzy stopy nad ziemią" opowiadały o studencie politechniki, który zatrudnia się "na grubie". "Pamiętnik znaleziony w garbie" z 1994 r. to z kolei obejmująca kilkadziesiąt lat historia jednej śląskiej rodziny. W 2005 r. Kidawa-Błoński nakręcił film "Skazany na bluesa" o Ryśku Riedlu, liderze zespołu Dżem, którego znał osobiście.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama