Bielsko-Biała: Były szef szkoły usłyszał zarzuty

  Bielsko-Biała: Były szef szkoły usłyszał zarzuty

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej trafił z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi bielskiego Zespołu Szkół Rzemieślniczych, Eugeniuszowi D. Zarzuty dotyczą niegospodarności.
  Oskarżony między wrześniem 2002 r. a styczniem 2008 r. Miał zlecać wypłacanie trzem osobom wynagrodzeń za pracę sięgających w sumie ponad milion złotych.

  W 2002 r., na podstawie porozumienia między samorządem Bielska-Białej a Beskidzką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości, izba przejęła szkołę. Zatrudniła też ówczesnego przewodniczącego Rady Miejskiej Wiesława H. oraz Zbigniewa D. i Pawła S. Wypłaty wynagrodzeń i koszty ubezpieczenia pokrywała jednak korzystająca z państwowych subwencji szkoła, a nie izba.

  Jak zapewnia prokurator Romuald Basiński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że praca trzech zatrudnionych osób była zbędna i nieużyteczna dla szkoły. Zarzut postawiono więc dyrektorowi, bo to od jego decyzji zależało wypłacanie wynagrodzeń i odprowadzanie składek do ZUS.

  Dyrektor nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Twierdzi, że doszło do pewnej omyłki, bo umowę o pracę zawarła Beskidzka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, a nie szkoła, ale nowi pracownicy byli placówce niezbędni.

  Prokuratura zbadała sytuację w innych szkołach zawodowych, w których nadzór sprawują cechy lub izby rzemieślnicze. Okazało się, że w skali kraju robią to społecznie, zaś płacenie za to jest wyjątkiem.
  Eugeniuszowi D. grozi kara do 10 lat więzienia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama