O drodze mówią w Rybniku od 30 lat, teraz chcą ją budować

  O drodze mówią w Rybniku od 30 lat, teraz chcą ją budować

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Trzy miliony złotych wyłożą rybniccy urzędnicy na przygotowanie projektu technicznego drogi regionalnej Pszczyna-Racibórz, która ma przebiegać przez miasto. Zdaniem prezydenta Adama Fudalego budowa tej trasy, która połączyłaby ziemię rybnicką z autostradą A1 w żorskim Rowniu, to jedyny skuteczny sposób na poprawę sytuacji na drogach, które dziś toną w gigantycznych korkach.
  Wcześniej za budowę swojego odcinka drogi wzięli się urzędnicy z Żor, którzy dostali na ten cel gigantyczną unijną dotację - ponad 60 milionów złotych. Teraz prezydent Rybnika Adam Fudali chce pójść tą samą drogą. Dlaczego?

  - Jeśli ta trasa nie powstanie, to subregionowi rybnickiemu grozi "wykluczenie komunikacyjne" - mówi obrazowo Fudali. - Już teraz jest fatalnie, głównie na drogach dojazdowych do naszego centrum. A badania wykazują, że będzie jeszcze gorzej - dodaje.

  Z tego właśnie powodu Rybnik uchodzi za jedno z najbardziej zakorkowanych, śląskich miast. Problemy z płynną jazdą pojawiają się już na trasach wlotowych.

  - Trasę z centrum Wodzisławia do Rybnika można pokonać w 15 minut, ale przeważnie trwa to trzy razy dłużej - mówi Kazimierz Szweda, mieszkaniec Wodzisławia.

  Potwierdzają to także liczby. Każdej doby ulicą Wodzisławską przejeżdża średnio 14380 aut. Nie lepiej jest na ul. Raciborskiej, którą w ciągu doby przejeżdża 13354 samochody, a ul. Gliwicką - 18200 pojazdów. O konieczności budowy trasy regionalnej z Pszczyny do Raciborza mówi się od ponad 30 lat.

  W Rybniku będzie przebiegać od ul. Raciborskiej poprzez drogę krajową numer 78 i południowe dzielnice miasta: Niedobczyce, Niewiadom, częściowo także przez Chwałowice, aż do Gotartowic i węzła autostrady A1 w okolicach Rownia.

  Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 700 milionów złotych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama