Katowice: Więcej pieniędzy na zdrowie w regionie

  Katowice: Więcej pieniędzy na zdrowie w regionie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  O 289 mln złotych wzrósł właśnie budżet śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 rok. Na szczęście dla pacjentów zwiększyła się skuteczność w zbieraniu składki zdrowotnej i możliwe było dofinansowanie leczenia.
  W 2010 roku na zdrowie wydamy więc w regionie ponad 7 mld złotych, a nie 6,7 mld zł. Dzięki korekcie budżetu zwiększyły się m.in. środki na leczenie szpitalne, opiekę hospicyjną i refundację leków.
  Dodatkowe środki uspokoją nieco sytuację, choć nie spowodują, że znikną kolejki na zabiegi, bo to niemożliwe.

  W skali kraju do wydania jest jednak o ok. 2 mld złotych więcej, a to już suma, która budzi szacunek. Jednak szpitale, które w 2009 roku przekroczyły narzucony przez Fundusz kontrakt, tylko w niewielkim zakresie mogą liczyć na zwrot nakładów za tzw. nadwykonania.

  Stan szpitalnych finansów zależy od decyzji w sprawie zwiększenia do nawet 12 proc. składki zdrowotnej. Pomysł ten ma wielu zwolenników wśród parlamentarzystów, pracuje nad nim rząd, ale decyzja zapadnie najwcześniej jesienią.

  Budżet NFZ z roku na rok jest dostosowywany do pojawiających się nowych tendencji. Z analizy wydatków na ochronę zdrowia przygotowanej przez Fundusz wynika, że wzrastają wydatki związane z leczeniem dzieci, w tym szczególnie chłopców. Zwiększają się też koszty leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nad pacjentami po 50 roku życia.

  Z danych Funduszu wynika też, że pomimo przewagi mężczyzn wśród ubezpieczonych do 45 roku życia ze świadczeń medycznych częściej korzystają kobiety i to one bardziej dbają o swoje zdrowie. Leczenie panów jest natomiast droższe.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama