Katowice: Śląskie jest drogowym poligonem

  Katowice: Śląskie jest drogowym poligonem

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk otworzył dziś w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim panel poświęcony infrastrukturze i transportowi, a w szczególności autostradom i drogom. Dyskusja odbyła się w ramach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  - Śląsk jest poligonem doświadczalnym tego, co w makroskali dzieje się w Polsce i Europie - powiedział wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. Wojewoda przypomniał, że w województwie śląskim krzyżują się dwie autostrady A1 i A4, a węzeł ich przecięcia należy do największych w Europie. Tu aktualnie realizuje się też budowę dróg S69 i S1. W ramach narodowego programu dróg lokalnych (tzw. "schetynówki") w ubiegłym roku wybudowano w województwie śląskim około stu km dróg powiatowych i lokalnych, w tym będzie podobnie. Niestety tegoroczna powódź zniszczyła lub uszkodziła w województwie śląskim ponad 840 km dróg. Wojewoda postulował stworzenie nowego systemu kategorii dróg.

  Podczas panelu rozmawiano o inwestycjach infrastrukturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej, europejskich korytarzach transportowych, finansowaniu inwestycji drogowych w świetle doświadczeń środkowoeuropejskich. Analizowano czynniki pobudzające koniunkturę w inwestycjach drogowych i rynek budowlany. Omawiano technologie poboru opłat. Dyskusję moderował Tadeusz Syryjczyk.

  W gronie uczestników Kongresu, który odbywa się w Katowicach w dniach od 31 maja do 2 czerwca br., znajdują się komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów krajów europejskich, w tym reprezentacja resortów gospodarczych polskiego rządu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama