Ważne
  Katowice, Zabrze: Główna nagroda za zielone piekło

  Katowice, Zabrze: Główna nagroda za zielone piekło

  HW-M

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W ciągu niespełna pół roku, przez zakamarki karbońskiego lasu przeszło ponad 20 tys. osób, szczerze usatysfakcjonowanych tą atrakcyjną wycieczką w przeszłość. Dopełnieniem skali sukcesu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu było przyznanie ekspozycji pod nazwą "Tajemnice lasu karbońskiego" nagrody marszałka województwa śląskiego za "Wydarzenie Muzealne Roku 2009" w kategorii "wystawy".
  Rekonstrukcja lasu sprzed 300 milionów lat powstawała przez dwa lata, ale efekt jest imponujący. Dzięki zastosowaniu różnorakich (i na różne zmysły działających) efektów multimedialnych, zwiedzający przeżywają dramatyczną burzę i pożar lasu, czują zapach bagna, w panice mijają ich też zwierzęta żyjące w okresie karbonu, w tym gigantyczna ważka o rozpiętości skrzydeł 75 cm i trzymetrowy wij.

  Muzeum to jednak nie kino, całe to multimedialne "zielone piekło" stanowi więc nie istotę wystawy, lecz jej tło.
  Adam Frużyński, autor scenariusza "Tajemnic lasu karbońskiego", mówi: - Jesteśmy muzeum o charakterze technicznym, nic więc dziwnego, że inspirują nas nowe metody prezentacji, ale naprawdę ważne są zbiory. A tych mamy mnóstwo. Pomiędzy wirtualnymi drzewami znajdują się więc autentyczne skamieniałe rośliny, okazy geologiczne oraz dowody na narodziny węgla kamiennego w tej epoce.

  W wojewódzkim rankingu nagrody zdobyły także inne placówki. Za inicjatywy edukacyjne oraz popularyzację dziedzictwa kulturowego nagrodę otrzymało Muzeum w Gliwicach, organizator VII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego "Pamięć przywrócona. Ofiary wojen i terroru w Gliwicach w XX wieku". Za "dokonania z zakresu konserwacji" nagrodę otrzymało Muzeum w Raciborzu za "Konserwację zespołu zabytkowych obrazów z chorągwi cechowych XVIII/XIX w., pochodzących ze zbiorów Muzeum w Raciborzu".

  Dwie równorzędne nagrody w kategorii "publikacje" zdobyły: Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama