Pyrzowice: Brytyjczycy chcieli okraść ministra finansów

  Pyrzowice: Brytyjczycy chcieli okraść ministra finansów

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dwaj obywatele Wielkiej Brytanii powracali do domu z Kijowa - przez Pyrzowice. Usiłowali okraść polskiego ministra finansów. Ich łupem miało paść 14 tysięcy złotych. Zapobiegli temu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Pyrzowicach. U obu Brytyjczyków zatrzymali blisko 1000 paczek papierosów, przemycanych w bagażach.
  Podczas kontroli walizek obu mężczyzn na urządzeniu rentgenowskim oczom celników ukazał się charakterystyczny kształt papierosów. W związku z tym, że obaj panowie udali się do wyjścia zielonym korytarzem z napisem: " nic do oclenia", zostali poproszeni do kontroli bagaży, w trakcie której ujawniono wyroby tytoniowe.

  - W walizce pierwszego z turystów ujawniono 618 paczek, zaś drugiego 380 paczek papierosów.
  Zatrzymany towar nie posiadał polskich znaków akcyzy, a jego ilość znacznie przekraczała dopuszczalne normy przywozu papierosów - mówi Aldona Węgrzynowicz, rzeczniczka prasowa Izby Celnej w Katowicach.

  Z obliczeń celników wynika, że gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe trafiły do nielegalnego obrotu, wówczas uszczuplone należności celne i podatkowe opiewałyby na blisko 14 tysięcy złotych. W ubiegłym roku funkcjonariusze Służby Celnej z Katowic zatrzymali blisko 24 miliony sztuk nielegalnych papierosów.

  - Celnicy z lotniska w Pyrzowicach niemal codziennie zatrzymują nielegalne towary. Coraz częściej zdarza się, że np. podróżni powracający z wczasów w Egipcie przywożą dużą ilość tytoniu aromatyzowanego, czy też zakupione w egipskich aptekach tabletki Viagry - mówi rzecznik Węgrzynowicz.

  Jej zdaniem liczba ujawnień niedozwolonych towarów ma ścisły związek z wciąż wzrastającą liczbą pasażerów korzystających z usług Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, gdzie w maju 2010 roku odprawiono ogółem blisko 205 tys. pasażerów, czyli 3,5 proc. więcej niż w takim miesiącu ubiegłego roku. Duży wzrost wykrytych przypadków przemytu dotyczy zwłaszcza czarterów, gdzie odprawiono o blisko 20 proc. więcej pasażerów niż w maju zeszłego roku. Prognozy wskazują, że rok 2010 będzie rekordowy pod względem liczby pasażerów czarterowych obsłużonych na pyrzowickim lotnisku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyrzowice: Brytyjczycy chcieli...

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Pogratulować refleksu przy tytule wiadomości, b. dobre.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo