Ważne

  Cygański Las w Bielsku traci swój urok

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Cygańskim Lesie trwa walka z czasem. Mieszkańcy próbują uratować najpiękniejszy zakątek miasta przed przekształceniem go w osiedle mieszkaniowe, a deweloperzy starają się jak najwięcej zbudować, nie licząc się z protestami ludzi.
  - To dla inwestorów ostatni moment na taką działalność. Niestety, sprzyjają im urzędnicy z bielskiego Ratusza. Wykryliśmy w tej sprawie wiele nieprawidłowości - twierdzi Jacek Zachara, szef Stowarzyszenia Olszówka, które działa wspólnie z Komitetem Ochrony Cygańskiego Lasu. Urzędnicy odpierają zarzuty, twierdząc, że wszystko jest robione zgodnie z prawem.
  Mieszkańcy dzielnicy próbują uratować najpiękniejszy zakątek Bielska

  Wojna o dzielnicę z imponującymi XIX-wiecznymi willami i unikatową roślinnością rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy - jak w całej Polsce - przestały funkcjonować plany zagospodarowania przestrzennego. Do tego czasu Cygański Las objęty był konserwatorską ochroną krajobrazu.

  - Po roku 2003 urzędnicy początkowo szanowali wolę mieszkańców i nie wyrażali zgody na budowanie w Cygańskim Lesie obiektów wielorodzinnych. W kolejnych latach zaczęli jednak wydawać pojedyncze decyzje na budowę niedużych domów wielorodzinnych. Kiedy mieszkańcy protestowali, decyzje modyfikowano tak, aby pogodzić ich interes z interesem dewelopera. Potem było już tylko gorzej - mówi Mirosław Gębala, przewodniczący Komitetu Ochrony Cygańskiego Lasu.

  Komitet powstał w ubiegłym roku, gdy w centrum dzielnicy deweloper wyburzył zabytkową willę Hauptiga.
  Działający w stowarzyszeniu i komitecie mieszkańcy są przekonani, że urzędnicy odpowiedzialni za wydawanie decyzji urbanistycznych wykorzystują obowiązujące przepisy w interesie deweloperów.
  - Zainteresowanym inwestowaniem w dzielnicy deweloperom można pójść na rękę na wiele sposobów. Wystarczy matematyka, parametry, które trzeba dla nowej inwestycji określić. Wysokość budynków, powierzchnia zabudowy, odległości od granicy itp. Wystarczy właściwie dobrać dane, a sąsiadom, którzy odwołują się od decyzji powiedzieć, że ich zarzuty są bezzasadne, bo wszystko jest w najlepszym porządku - twierdzi Zachara.

  Według członków stowarzyszenia, najłatwiej rozpocząć budowę, gdy działka nie ma sąsiadów albo są nimi ludzie, którzy nie potrafią czy też nie mają ochoty walczyć z machiną biurokratyczną. Wtedy można nawet zabudować niemal całą działkę, nie zostawiając miejsca na parkingi, co ewidentnie sprzeczne jest z obowiązującymi przepisami, a dzieje się tak właśnie przy ul. Olszówka 12, stało się już natomiast na rogu ulic Olszówka i Rzecznej.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cygański Las, a po on Wam?

   AntyEkolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 123 / 113

   Proponuję mieszkańcom protestującym zajrzeć do przepisów. Jak informują źródła, Las Cygański miał do roku 2004 ok.964 ha, niedawno zmniejszono go do ok. ponad 600 ha, ale ze względu na charakter...rozwiń całość

   Proponuję mieszkańcom protestującym zajrzeć do przepisów. Jak informują źródła, Las Cygański miał do roku 2004 ok.964 ha, niedawno zmniejszono go do ok. ponad 600 ha, ale ze względu na charakter przyrodniczy z rzadkim drzewostanem i dzielnicą willową, zresztą zabytkową, został włączony do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, zatem w ustawie ( chyba "o ochronie środowiska i przyrody", jakoś tak )jest napisane, że w parku krajobrazowym można przeprowadzać inwestycje, ale jest jeszcze ustawa "O ochronie zabytków", zatem "ofiara", która nic nie czyta, a wydała pozwolenie na zabudowę, powinna teraz zacząć już czytać np. Kodeks Karny. Trzeba dowiedzieć się w urzędzie miasta Bielsko, czy Las jest w rejestrze zabytków, jesli nie tam to w Katowicach w Urzędzie Wojewódzkim; można sprawdzić na jego stronie i jeszcze jedno: zastanawiam się czy Las nie jest wpisany do programu Natura 2000, jeśli tak, to radni -bez -radni, niech powiedzą swoim żonom, by przygotowały im duzą wałówkę, na "dłuuuuuugie wakacje". A tak poza tym, najlepiej jest niszczyć. Po co nam zieleń, parki, kiedy wszystko mozna zabetonować. Po co nam zwierzeta, owady, rosliny, kiedy mozemy "jechać" na chemii. Dlatego mamy powodzie, huragany, choroby, jakim jest różnego rodzaju "rak". Przecież lepiej betonować wszystko i wszędzie. Co roku będziemy mieć "rozrywkę" powoidziową, jesli nie powodziową to nas zasypie śnieg, jeśli nie śnieg, to nas "wywieje" i tak zakończy sie ludzka egzystencja na Ziemi, a tyle Ona nam daje.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama