WPKiW nie kusi atrakcjami

  WPKiW nie kusi atrakcjami

  Monika Pacukiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Główne wejście jest z piaskowca. Żeby go zobaczyć, trzeba wydać 23 tys. złotych
  1/3
  przejdź do galerii

  Główne wejście jest z piaskowca. Żeby go zobaczyć, trzeba wydać 23 tys. złotych ©Fot. Marzena Bugała

  Na razie trwa remont wejścia głównego do parku. Kamienne cokoły są czyszczone i impregnowane. Dzięki temu laicy mogą przekonać się, że wcale nie są zrobione z ciemnego bazaltu, a z jasnego piaskowca. Dzięki czyszczeniu znacznie lepiej będą widoczne umieszczone na nich napisy. - Informują o tym, w którym roku powstał park, i że "powstanie parku jest wyrazem troski rządu PRL o potrzeby zdrowotne i kulturalne człowieka pracy.
  Obywatele PRL mają prawo do korzystania ze zdobyczy kultury i udziału w rozwoju kultury narodowej" - cytuje Anna Znamirowska, rzeczniczka WPKiW. - Na pylonach wyryto też odpowiedni fragment z konstytucji PRL mówiący, iż "każdy obywatel PRL ma prawo do wypoczynku". Zobaczymy na nich także dawny herb Polski i herb Katowic (choć park znajduje się w granicach administracyjnych Chorzowa).

  W archiwalnych dokumentach zachowała się informacja, że wjazd zbudowano według projektu Władysława Niemca z 1952 roku. W 1960 roku przebudowano go, wtedy też pojawiła się znana nam i dziś fontanna. Jednak zachowany w parkowych dokumentach podpis projektanta przebudowy jest nieczytelny. Czyszczenie wjazdu kosztuje 23 tysiące złotych i ma zakończyć się 10 czerwca, tuż przed zaplanowanymi obchodami 60-lecia parku.

  Do tego samego dnia ma być odnowiona rzeźba fok na głównej alei, prowadzącej do ogrodu zoologicznego. Rzeźba była już w tak złym stanie, że znacznie łatwiej było odcyfrować napis "Dar kopalni Wesoła", niż w plątaninie żelaznych drutów i fragmentów betonu dopatrzyć się fok. Postument murowany jest prawie od nowa, a sama rzeźba będzie odlewana w Warszawie na podstawie starych zdjęć. Niestety, nie zachowały się projekty rzeźby ani nazwisko jej twórcy.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama