Stadiony na Euro to nie wszystko

  Stadiony na Euro to nie wszystko

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czterdzieści i cztery - tyle tak zwanych centrów pobytowych uzyskało rekomendację jako potencjalne bazy dla reprezentacji, które wezmą udział w piłkarskich mistrzostwach Europy w 2012 roku.
  Z kompletnej listy liczącej 110 pozycji odrzucono już 36. Powodem skreśleń było położenie zbyt dalekie od lotniska, brak gwarancji finansowych, nierealny termin zakończenia inwestycji lub posiadanie hoteli mogących stanowić jedynie bazę dla UEFA Family, czyli prominentnych działaczy, polityków i innych gości europejskiej federacji. Zgodnie z jej zaleceniami nie klasyfikowano ośrodków w miastach, które będą gospodarzami turnieju.

  Na liście niechcianych centrów znalazły się m.in. Ząbkowice i Zabrze, natomiast wśród tych, które pozostały na placu boju figuruje pięciu przedstawicieli naszego regionu.

  - W każdym z przypadków ważna jest baza hotelowa, infrastruktura treningowa i lotnisko, zabezpieczenia finansowe dla przeprowadzenia potrzebnych jeszcze inwestycji, ale zwraca się również uwagę na sieć dróg dojazdowych, bliskość stacji PKP, a nawet wysoką zabudowę w okolicy - tłumaczy Adam Olkowicz, przedstawiciel PZPN w Komitecie Organizacyjnym Euro 2012.

  Wszystkie kryteria - zdaniem członków zespołu do spraw weryfikacji centrów pobytowych - spełniają Bielsko-Biała (Spa Hotel Jawor), Rybnik (Olimpia), Sosnowiec (Aria Orbis), Ustroń Śląski z Pawłowicami (Belweder) oraz Wodzisław (Amadeus).

  - Wytyczne UEFA są bardzo precyzyjne,. Trzeba na przykład podnieść standard hotelu czy poprawić infrastrukturę sportową. I postęp tych prac będziemy pilotować na bieżąco. Ostateczna lista centrów zostanie ograniczona do szesnastu - zapowiada Olkowicz.

  Swoją szansę mogą jeszcze otrzymać ośrodki, umieszczone obecnie w "przedpokoju", a więc nie rekomendowane, ale także nie skreślone.
  - Mają czas do czerwca 2009, by usunąć przyczynę, przeszkadzającą w otrzymaniu rekomendacji - potwierdza Olkowicz.
  W takiej sytuacji znajdują się m.in. Tychy (Hotel Piramida).

  Na liście rekomendowanych kandydatów do znalezienia się w sieci UEFA Family figuruje natomiast 26 miejscowości, wśród nich Katowice (hotele Qubus i Monopol), Szczyrk (Klimczok) i Wisła (Gołębiewski).

  Listę 16 ośrodków, które trafią do specjalnego turniejowego foldera, UEFA wybierze do połowy 2010 r.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo