Odnaleziony dowód zbrodni Wehrmachtu DRASTYCZNE ZDJĘCIA

  Odnaleziony dowód zbrodni Wehrmachtu DRASTYCZNE ZDJĘCIA

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jarosław Drużycki z Książnicy Cieszyńskiej
  1/4
  przejdź do galerii

  Jarosław Drużycki z Książnicy Cieszyńskiej ©Łukasz Klimaniec

  Zadowoleni chłopcy z Wehrmachtu pozują do zdjęcia obok dyndającego na sznurku człowieka. Za nimi - uśmiechnięty cywil. Na innych fotografiach widać spacerujących ludzi, obok których, z gałęzi drzew zwisają ciała. Niemal każdy z wisielców ubrany jest jak na święto. Takie wstrząsające zdjęcia znalazły się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej.
  - Przygotowując wystawę o okupacji Śląska Cieszyńskiego przeglądałem materiały, które należały kiedyś do cieszyńskiego ZBoWiD. Oprócz różnych dokumentów natrafiłem na te przerażające zdjęcia - mówi Jarosław Drużycki z Książnicy Cieszyńskiej. - Przez szacunek dla ludzi, którzy tam zginęli, trzeba dowiedzieć się, gdzie do tego doszło - dodaje.

  Naszej redakcji udało się ustalić, że zdjęcia znalezione w Książnicy Cieszyńskiej przedstawiają egzekucję mieszkańców Panceva (miejscowości w byłej Jugosławii, obecnie Serbia), do której doszło 22 kwietnia 1941 roku. Potwierdzeniem są fotografie Gerharda Gronefelda, który podczas wojny był członkiem propagandowego zespołu niemieckiej armii i jako wojenny fotoreporter dokumentował działania wojenne, m.in.
  we Francji, w Belgii, Polsce, ZSRR i na terenach byłej Jugosławii. Gronefeld był świadkiem egzekucji w Pancevie i udokumentował ją na zdjęciach. Fotografie znalezione w Książnicy Cieszyńskiej przedstawiają tę samą zbrodnię, ale w innych ujęciach.

  - Te zdjęcia największą wartość mają dla tych, których ta zbrodnia bezpośrednio dotyczyła. Kontakt z rodzinami ofiar, mieszkańcami Panceva, byłby bardzo ciekawy, bo zainteresowanie zdjęciami byłoby niewspółmiernie większe - uważa prof. Ryszard Kaczmarczyk, historyk Uniwersytetu Śląskiego.

  Przypomina wystawę w Niemczech poświęconą zbrodniom Wehrmachtu w byłej Jugosławii, która wywołała ostrą dyskusję i spór polityczny.

  - W historiografii niemieckiej długo obowiązywało przekonanie, że Wehrmacht był odsunięty od działalności represyjnej, a jeśli już się w nią angażował, to wynikało to z konsekwencji wojny, którą prowadził na Wschodzie - tłumaczy prof. Kaczmarek.

  Rewizja tych opinii nastąpiła na przełomie lat 70. i 80., m.in. w wyniku publikacji i badań grupy historyków związanych z placówką badawczą we Freiburgu, gdzie znajduje się archiwum wojskowe RFN.

  Największą zagadką są jednak losy fotografii pokazujących zbrodnię w Pancevie - jak właściwie trafiły do Cieszyna? Jarosław Drużycki spekuluje, że być może ktoś podczas wojny natknął się na nie przeszukując niemieckiego żołnierza. Następnie zdjęcia znalazły się w cieszyńskim ZBoWiD, który w wyniku likwidacji 1996 roku przekazał swoje archiwum Książnicy.

  Hipotez na ten temat jest jednak bardzo wiele, bo jak przyznaje prof. Kaczmarek, fotografie równie dobrze mogły trafić na Śląsk Cieszyńskich razem z partyzantami, wśród których wówczas nie brakowało dezerterów z Wehrmachtu. Nie można również wykluczyć, że wstrząsająca dokumentacja trafiła tu razem z żołnierzem Wehrmachtu, który pochodził ze Śląska Cieszyńskiego.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hepenning

   Spies (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 126 / 63

   No wlasnie,każdy wisielec ubrany jest jak na święto.Przyjrzyjcie sie dobrze,co jest zasłoniete przy wyjściu sznura z za kołnierza.Nawet ten z lupą to zauważył.Drastyczne zdjęcia odkryłem z rzezi na...rozwiń całość

   No wlasnie,każdy wisielec ubrany jest jak na święto.Przyjrzyjcie sie dobrze,co jest zasłoniete przy wyjściu sznura z za kołnierza.Nawet ten z lupą to zauważył.Drastyczne zdjęcia odkryłem z rzezi na Niemcach
   w Bydgoszczy,tam można zobaczyc kunszt zabijania.To co tu prezentujecie na milę śmierdzi makabrtczną
   mistyfikacją.O zbrodniach niemieckich wiemy już wszystko,może by tak coś o zbrodniach na Niemcach ?
   I to nie po wojnie a przed nią.Komu służy to utrwalanie nienawiści ? zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Spies

   wieluniak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 15

   SS-pies

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spies

   Pani Eliza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 74

   O czym ty bredzisz,o jakim utrwalaniu nienawisci mowisz??Tu chodzi o pamiec tego co zrobili Niemcy nie tylko Polsce,ale calej Europie.Twoja gadka to odwracanie kota ogonem,kolejne proba...rozwiń całość

   O czym ty bredzisz,o jakim utrwalaniu nienawisci mowisz??Tu chodzi o pamiec tego co zrobili Niemcy nie tylko Polsce,ale calej Europie.Twoja gadka to odwracanie kota ogonem,kolejne proba zaciemnienia zbrodni niemieckich i ustawienia Niemcow w roli ofiar,ofiar wojny rozpetanej przez siebie.Wbrew temu co mowisz nie wiemy wszystkiego o zbrodniach niemieckich,swiadkowie tych czasow odeszli i tylko cudem ocalale dokumenty,zapiski i zdjecia moga powiedziec cos wiecej.O tym trzeba mowic glosno i dobitnie,bo istnieje obecnie tendencja przekrecania faktow historycznych,klamstwo powtarzane 100 czy wiecej razy zaczyna funkcjonowac jako prawda,sa juz polskie obozy koncentracyjne,a za chwile okaze sie,ze wojne wywolal niejaki Franciszek Dolas.Dopoki zyje ostatni zbrodniarz trzeba go scigac i osadzic,za takie zbrodnie nie wybaczenia i nie wazne,ze to nie podoba sie dzisiejszym spadkobiercom III Rzeszy,bo z zimna krwia zabijali nie tylko esesmani,ale tez bohaterowie Werhmachtu,ktorych chce sie czcic stawiajac im pomniki i fundujac tablice ku ich pamieci w Polsce.To wlasnie jest niemiecka buta i chichot oprawcow zza grobu.Szkoda,ze w ostatnich latach w Polsce tak malo mowilo sie o wojnie i zbrodnich niemieckich,bo takich ja ty niedouczonych lub stronniczych w osadach i pogladach jest niestety wielu.Poza tym skoro mowisz o zbrodni dokonanej na Niemcach przed wojna moze wysil sie i poszukaj tez na temat zbrodniczej dzialosci Niemcow na terenie zaboru niemieckiego.Zapewniam cie,ze jest tego duzo,poszukaj sobie cos o dzialalnosci Hakaty zalozonej w 1894 w Poznaniu,ktorej glownym sloganem bylo :"Stoicie naprzeciw najgroźniejszego, najbardziej fanatycznego wroga dla niemieckiej egzystencji, niemieckiego honoru oraz niemieckiej reputacji na całym świecie: wobec Polaków".I kto tu sial nienawisc od wiekow??I tyle w temacie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama