Jest nadzieja dla lokatorów mieszkań zakładowych?

  Jest nadzieja dla lokatorów mieszkań zakładowych?

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Siemianowicach Śląskich na licytacjach komorniczych w lutym i kwietniu, sprzedano - wraz z lokatorami - 93 mieszkania zakładowe Huty Jedność. Komornik, na wniosek wierzycieli likwidowanego zakładu, zajął jeszcze ponad pięćset kolejnych mieszkań. Ich lokatorzy mają jednak nadzieję, że do kolejnych licytacji już nie dojdzie.
  Jest szansa, że sytuacja prawna najemców mieszkań zakładowych - nie tylko w Siemianowicach Śląskich, ale i w całym kraju - wreszcie zostanie uregulowana, ponieważ nie ma już żadnych formalnych przeszkód, by projekt odpowiedniej ustawy trafił pod obrady Sejmu.

  - Mamy pozytywną opinię prawną znanego konstytucjonalisty, profesora Chmaja, który wnioskuje na dodatek o przyspieszoną ścieżkę legislacyjną. Pozytywną opinię dostaliśmy także z Biura Analiz Sejmowych. Zrobiliśmy więc już wszystko, co mogliśmy i teraz czekamy, aż sprawą zajmą się parlamentarzyści - mówi Barbara Roguska, sekretarz Stowarzyszeń Krajowych i Zakładowych Poszkodowanych Mieszkańców, a także siemianowicka radna.


  Przypomnijmy - "społeczny" projekt ustawy o mieszkaniach zakładowych, aby mógł trafić pod obrady Sejmu, musiał zostać zaopiniowany przez eksperta. Właśnie dlatego ekspertyzą zajął się profesor Marek Chmaj. Było to możliwe dzięki pomocy katowickiej Fundacji "Daj siebie innym". - Opinia profesora Chmaja jest bardzo obszerna i zawiera wiele ważnych konkluzji - wyjaśnia Barbara Roguska. - Po pierwsze, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw, dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości, w redakcji z dnia 3 marca 2010 r. uznać należy w całości za zgodny z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Ponadto zmiana przepisów ma charakter dostosowujący i jednocześnie ujednolica zasady zbywania lokali mieszkalnych. Projekt ocenić należy pozytywnie także pod kątem sposobu wydatkowania środków z budżetu państwa i gminy. Wprowadzenie proponowanych w treści projektu rozwiązań nie skutkuje zwiększeniem wydatków budżetowych, wreszcie - proponowane regulacje uwalniają finanse publiczne i Skarb Państwa od dodatkowych nakładów na zakładowe budownictwo mieszkaniowe.

  Nic zatem dziwnego, że na ustawę tak czekają lokatorzy mieszkań zakładowych Huty Jedność. Mają jeszcze trochę czasu - teraz licytowany jest bowiem inny majątek huty, zaś we wrześniu na licytację będzie mógł trafić wyceniony w zeszłym roku na 3,5 mln zł ośrodek wczasowy zakładu w Między-brodziu Żywieckim.

  Dodajmy, że w sobotę, w Krakowie, odbyła się konferencja zorganizowana przez Polskie Zrzeszenie Lokatorów. Wziął w niej udział Szwed Magnus Hammar, sekretarz Międzynarodowej Unii Lokatorów - IUT (International Union of Tenants). Śląsk reprezentowali między innymi Elżbieta Adach z Zabrza oraz Janusz Ławecki (pełnomocnik ds. mieszkań pohutniczych) z Siemianowic Śląskich.

  Podczas krakowskiej konferencji podpisano petycję w sprawie m.in. reprywatyzowanych kamienic i zabezpieczeń ustawowych, dotyczących mieszkań zakładowych. Petycja - za pośrednictwem IUT - ma trafić do Sejmu i Senatu.  Zlicytowani
  ============41 (pp) Ramka Tekst 8.5/10 Bd benton(16006517)============
  W Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich odbyły się już dwie licytacje komornicze mieszkań Huty Jedność. Sprzedawano całe kamienice - 21 mieszkań w budynku przy Piastowskiej kosztowało tylko 152 tysiące złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama