Biletu jeszcze nie kupisz

  Biletu jeszcze nie kupisz

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wybierasz się latem pociągiem nad morze lub na Pojezierze Suwalskie i zawczasu chcesz sobie kupić bilet kolejowy? Zapomnij! W dworcowej kasie odprawią cię z kwitkiem. Wszystko przez remont na drugim końcu Polski!
  - Pod koniec miesiąca wyprawiam rodzinę do Łeby, więc z początkiem czerwca zjawiłem się na dworcu PKP w Katowicach, by z wyprzedzeniem zarezerwować bilet i kuszetki. Pani w kasie rozłożyła jednak tylko ręce i powiedziała, że pociąg i owszem - figuruje w rozkładzie, ale biletów na niego nie ma w systemie sprzedaży i nie wiadomo kiedy się pojawią - usłyszeliśmy od jednego z Czytelników, którzy w ubiegłym tygodniu zadzwonili do naszej redakcji. Jak to możliwe, że na trzy tygodnie przed dniem podróży nie można kupić biletu? Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity (to właśnie ta spółka obsługuje zdecydowaną większość połączeń międzyregionalnych) tłumaczy, że kłopoty pasażerów są efektem prowadzonej przez Polskie Linie Kolejowe modernizacji torowisk na Pomorzu.

  - W związku z sytuacją PLK przygotowuje nam zmieniony rozkład jazdy, ale jak do tej pory jeszcze go nie przesłała. My zaś nie możemy sprzedawać biletów na dany pociąg jeśli nie znamy jego dokładnej trasy. Nasz system wymaga, byśmy w umowie z pasażerem podali szczegóły przejazdu - wyjaśnia Beata Czemerajda. Jak dodaje od tego tygodnia, w miarę otrzymywanie obiecanych informacji od PLK bilety na połączenia nad Bałtyk będą stopniowe wprowadzana do systemu, a pełne odblokowanie sprzedaży nastąpi najpóźniej 15 czerwca. Do tego czasu pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość. Co będzie później? Jeśli wszyscy wyczekujący podróżni rzucą się do kas, by zdążyć przed wakacjami z zakupem biletów przy "okienkach" mogą utworzyć się spore kolejki. Czarny scenariusz bynajmniej nie jest nierealny jeśli wziąć pod uwagę, iż na liście "zablokowanych" pociągów znajduje się pięć połączeń z Katowic do Gdyni, dwa składy do Kołobrzegu (m.in. Express Intercity Szkuner), jeden do Łeby, a także połączenia z Katowic do Olsztyna i Wrocławia przez Częstochowę do Suwałk (pełna ich lista znajduje na stronie internetowej www.intercity.pl). Zdecydowana większość tych pociągów to składy Tanich Linii Kolejowych, a na ten typ połączeń nie można póki co dokonać rezerwacji za pośrednictwem internetu. Pasażerowie będą więc musieli osobiście pofatygować się do dworcowej kasy.

  - To dość niefortunne, że do takiej sytuacji doszło akurat w takim terminie, ale pozostaje mieć nadzieję, że dzięki prowadzonej przez PLk modernizacji torowisk pociągi nieco szybciej dojadą do celu - pociesza podróżnych Beata Czemerajda.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama