Ważne
  Gości jak na lekarstwo i interes się nie kręci

  Gości jak na lekarstwo i interes się nie kręci

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Właściciele gospodarstw agro-turystycznych na Jurze i domów z miejscami noclegowymi są zrozpaczeni. Tak fatalnego roku jeszcze nie mieli. Z ich oferty skorzystało mniej niż w innych latach osób, a wielu turystów odwołuje rezerwacje.
  Niektórzy zainwestowali w obsługę ruchu turystycznego duże pieniądze i spłacają kredyty, a klientów mają jak na lekarstwo. Pierwszy cios zadała im katastrofalna zima, a chłodna i deszczowa wiosna położyła interes.

  - W ten długi czerwcowy weekend nie miałem zajętych nawet połowy łóżek - mówi Stanisław Kozubek, prezes Jurajskiego Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej i właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Zrębicach koło Olsztyna. - W maju było kiepsko, a o początku roku nawet nie chcę mówić, prawdziwa katastrofa. Zero klientów.

  Miejscowej turystyce zaszkodziła wielka powódź, która nawiedziła województwo śląskie. Do tzw. weekendowych turystów np. z Warszawy, Gdańska czy Łodzi, nie dotarło, że w Olsztynie, Poraju czy Złotym Potoku były tylko lokalne podtopienia, a jurajskie szlaki są otwarte.

  - Ludzie z Polski kojarzą nas z obszarem zagrożonym klęską i między innymi dlatego mamy zdecydowanie mniej turystów niż w ubiegłym roku, choć w ten weekend, kiedy zaświeciło słońce, kilku się pojawiło - mówi Mirosław Stępień, który ma 12 pokoi dla turystów w Masłońskiem w gminie Poraj.

  Na razie jest też zdecydowanie mniej chętnych do letniego wypoczynku na Jurze.

  - Klientów odstraszają długoterminowe prognozy pogody, z których wynika, że na słońce nie bardzo można liczyć. Właściciele gospodarstw agroturystycznych i właściciele domów z miejscami noclegowymi już szacują straty - twierdzi Stępień.

  Wprawdzie sezon ruszy dopiero pod koniec czerwca, ale nic nie zapowiada, że Jura przeżyje najazd gości. Na duże zarobki nie mogą liczyć przedsiębiorcy oferujący noclegi i lokalne atrakcje kulinarne np. wyroby z koziego mleka czy strusie jaja.

  - Całe szczęście, że w Myszkowie przez ostatni tydzień był zlot rowerzystów. Dzięki temu mieliśmy nawet sporo gości. Gdyby nie oni, nie byłoby żadnego ruchu w interesie - twierdzi Jan Szewczyk, który ma w Ostrowie w gminie Żarki gospodarstwo agroturystyczne z dwoma pokojami dla gości i raczy ich pierogami własnego wyrobu.

  - W ubiegłym roku byli u mnie m.in. profesorowie z Uniwersytetu Łódzkiego i pani ze Szczecina. Goście trafiają do mnie z internetu. W tym roku miałam telefony od zainteresowanych tylko na długi majowy weekend. Później nikt się już nie odzywał. Ze względu na remont musiałam teraz zawiesić działalność - mówi Marianna Falińska-Jaros, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w leśnym przysiółku Kępina w gminie Żarki.

  Współpraca: Janusz Strzelczyk

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama