Wapienica zbuntowana: czas na rozwód z gminą

  Wapienica zbuntowana: czas na rozwód z gminą

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wapienica, jedna z największych dzielnic Bielska-Białej, chce się odłączyć od gminy i utworzyć swój samorząd. Powstała grupa, która czyni starania, by doszło do secesji. Jej przedstawiciele twierdzą, że sama Wapienica lepiej sobie poradzi, bo teraz do miejskiej kasy odprowadza duże podatki, otrzymuje zdecydowanie mniej pieniędzy, więc wielu inwestycji ludzie nie mogą się doczekać, a dzielnica podupada.
  Założona w XVI w. Wapienica do 1977 roku była gminą. Później została włączona do miasta.

  - Straciła na tym. Płacimy duże podatki, a pieniądze idą na rozwój innych części miasta. Chcemy więc przywrócić gminę Wapienica. Dużo mniejsze samorządy sobie radzą, więc my także dalibyśmy radę. Na pewno wapieniczanie na tym nie stracą - mówi Krzysztof Korzondkowski, pomysłodawca odtworzenia gminy Wapienica.

  Jan Mazurek wylicza, że najgorzej jest m.in. z drogami, chodnikami, kanalizacją. Miał powstać basen, planowano promenadę, ślimaczy się budowa gimnazjum, a od lat nie był remontowany Dom Kultury.

  Grupa skierowała do prezydenta Jacka Krywulta pismo, w którym poinformowała, że chciałaby przeprowadzenia referendum w sprawie odłączenia się Wapienicy. Jej przedstawiciele irytują się, że w odpowiedzi usłyszeli, iż jeśli faktycznie będą dążyli do referendum, to gmina wstrzyma prowadzone w dzielnicy inwestycje.

  - To zabrzmiało jak szantaż - twierdzi Mazurek

  Radny z Wapienicy, Stanisław Ryszka, uważa, że pomysł z odłączeniem dzielnicy od Bielska-Białej jest nietrafiony.

  - Jeśli gmina finansuje remont teatru, robi to nie tylko dla mieszkańców śródmieścia, ale całego miasta. Jeśli robi obwodnicę, przechodzącą przez Wapienicę, to korzystają z niej także mieszkańcy tej dzielnicy - argumentuje Ryszka. Podkreśla, że przez ostatnich 20 lat wiele rzeczy udało się zrobić. I wymienia: prawie cała dzielnica została skanalizowana, zmodernizowany został budynek miejscowej szkoły, w całej Wapienicy jest oświetlenie, reaktywowana została działalność Domu Kultury. Ryszka przyznaje, że drogi lokalne pozostawiają wiele do życzenia, ale tylko dlatego, że miasto mnóstwo pieniędzy wydaje na remonty głównych bielskich arterii. Według niego nie jest też takie pewne, że Wapienica utrzymałaby się z podatków.

  - Pieniądze staramy się dzielić sprawiedliwie. Na razie chcielibyśmy wiedzieć, jakie grupa ma plany, na ile są poważne. Jeśli faktycznie Wapienica chciałaby się odłączyć, musielibyśmy wstrzymać inwestycje, bo nam nie wolno finansować cudzych inwestycji - mówi Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego Urzędu Miejskiego. Podkreśla, że Wapienica chce secesji, tymczasem bielski samorząd otrzymuje sporo sygnałów z okolicznych miejscowości, że chciałyby się przyłączyć do Bielska-Białej.

  Zwolennicy secesji zdają sobie sprawę, że przeprowadzenie referendum o odłączeniu nie jest proste. Muszą być m.in. przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami, powinny się wypowiedzieć Rada Miejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  - Najważniejsze, żeby w ludziach nie zgasła nadzieja, że kiedyś powstanie gmina Wapienica - kwituje Mazurek.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I tak mo bć. Eli sie niy podobo prezydyntowi Jackowi to niech sie Wapiynica uoduoonczy. Takie jest

   Argos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 87 / 76

   I tak mo bć. Eli sie niy podobo Prezydyntowi Jackowi to niech sie Wapiynica uoduoonczy. Takie jest polski Prawo Konstytucyjne.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odłączenie Gminy Wapienica

   Argos (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 83

   Rada miejska nie wchodzi w ogóle w rachubę. Liczy się tylko głos mieszkańców dawnej gminy Wapienica. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka na wypowiedź mieszkańców dawnej gminy...rozwiń całość

   Rada miejska nie wchodzi w ogóle w rachubę. Liczy się tylko głos mieszkańców dawnej gminy Wapienica. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czeka na wypowiedź mieszkańców dawnej gminy Wapienica.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama