Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory z pośrednikiem

Agata Pustułka
WOJCIECH BARCZYŃSKI
Z Markiem Wójcikiem, posłem PO, rozmawia Agata Pustułka

W nadchodzących wyborach prezydenckich po raz pierwszy można głosować przez pełnomocnika. Kto może skorzystać z tej formy oddania głosu?
Przez pełnomocnika będą mogli zagłosować wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania, ukończą 75 lat. Prawo do korzystania z tej formy głosowania mają także wyborcy, którzy posiadają orzeczenia organu rentowego, traktowane równorzędnie ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością, np. o zaliczeniu do pierwszej albo drugiej grupy inwalidów.

Jak uzyskuje się zgodę na głosowanie przez pośrednika? Jakie dokumenty należy wypełnić i jakie obowiązują terminy?
Wyborca lub osoba, która będzie jego pełnomocnikiem, musi w urzędzie miasta złożyć wniosek. Do niego dołącza się zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, a w przypadku osób niepełnosprawnych - kopię ostatniego orzeczenia o niepełnosprawności. Wszystkie urzędy udzielają telefonicznie informacji o niezbędnych formalnościach, a gotowe formularze dokumentów można ściągnąć przez internet. Najważniejsze, żeby złożyć wniosek najpóźniej 10 czerwca. Pełnomocnictwo obejmie wtedy pierwszą i ewentualną drugą turę wyborów. Jeżeli ktoś zdecyduje się ustanowić pełnomocnika tylko na drugą turę wyborów, musi złożyć wniosek do 24 czerwca.

Czy wszystkie formalności można załatwić w urzędzie miasta lub swojej gminy?
W urzędzie składamy tylko wniosek. Spisanie aktu pełnomocnictwa następuje w domu osoby, która chce skorzystać z tej formy głosowania. Urzędnik przyjedzie do wyborcy w umówionym terminie i załatwi pozostałe formalności. Wszystkie czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa są oczywiście bezpłatne.

Kto może być pełnomocnikiem?
Wyborca sam wybiera osobę, która ma być jego pełnomocnikiem. Może to być np. małżonek, dziecko, ale także któryś z przyjaciół, sąsiadów. Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie co wyborca, którego reprezentuje lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Trzeba pamiętać, że można przyjąć tylko jedno pełnomocnictwo. Wyłącznie w przypadku, gdy reprezentujemy członka rodziny lub osobę pozostającą pod naszą opieką, możemy przyjąć dwa pełnomocnictwa.
Jaką mamy gwarancję, że pełnomocnik zagłosuje zgodnie z naszą wolą? Jak ma się do tego zagwarantowana tajność dokonania wyboru danego kandydata?
Powinniśmy wybierać na pełnomocników osoby, do których mamy zaufanie. Przekazanie instrukcji głosownia na konkretnego kandydata to sprawa wyłącznie między wyborcą a osobą, która będzie go reprezentowała. Nie będzie żadnych pisemnych poleceń ani świadków, więc zachowana zostaje zasada tajności wyborów. Wyborca zachowuje prawo do osobistego głosowania w lokalu wyborczym pod warunkiem, że zrobi to wcześniej niż pełnomocnik. Gdyby wyborca stracił zaufanie do swojego pełnomocnika - to najpóźniej dwa dni przed głosowaniem może cofnąć pełnomocnictwo.

Wielu Polaków będzie 20 czerwca na wakacjach, za granicą lub poza miejscem zamieszkania. Co trzeba zrobić, by wziąć udział w głosowaniu w obu tych przypadkach?
Do 18 czerwca możemy pobrać z urzędu gminy, w której mieszkamy, zaświadczenie o prawie do głosowania w pierwszej i drugiej turze wyborów. Dokument ten uprawnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym w kraju i za granicą. Jeżeli ktoś nie ma czasu na załatwienie formalności, może upoważnić do tego kogoś innego. Wystarczy, że w pisemnym upoważnieniu poda swoje podstawowe dane wraz z numerem PESEL oraz wskaże imię i nazwisko osoby, która ma odebrać zaświadczenie. Te same zasady dotyczą głosowania w drugiej turze, a zaświadczenie można odebrać do 2 lipca. Jeżeli ktoś przebywa za granicą i nie pobrał wcześniej zaświadczenia o prawie do głosowania, to do 17 czerwca może złożyć w konsulacie wniosek o dopisanie go do spisu wyborców. Osoby, które skorzystają z tej możliwości, muszą pamiętać, że będą ujęte w tym spisie również w ewentualnej drugiej turze głosowania. Adresy lokali wyborczych za granicą można znaleźć na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl

Najważniejsze, aby złożyć wniosek najpóźniej 10 czerwca. Pełnomocnictwo obejmie wtedy pierwszą i ewentualną drugą turę wyborów. Jeżeli ktoś zdecyduje się ustanowić pełnomocnika tylko na drugą turę , musi złożyć wniosek do 24 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!