Wybory z pośrednikiem

  Wybory z pośrednikiem

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Markiem Wójcikiem, posłem PO, rozmawia Agata Pustułka
  W nadchodzących wyborach prezydenckich po raz pierwszy można głosować przez pełnomocnika. Kto może skorzystać z tej formy oddania głosu?
  Przez pełnomocnika będą mogli zagłosować wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania, ukończą 75 lat. Prawo do korzystania z tej formy głosowania mają także wyborcy, którzy posiadają orzeczenia organu rentowego, traktowane równorzędnie ze znaczną lub umiarkowaną niepełnosprawnością, np. o zaliczeniu do pierwszej albo drugiej grupy inwalidów.

  Jak uzyskuje się zgodę na głosowanie przez pośrednika? Jakie dokumenty należy wypełnić i jakie obowiązują terminy?

  Wyborca lub osoba, która będzie jego pełnomocnikiem, musi w urzędzie miasta złożyć wniosek. Do niego dołącza się zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa, a w przypadku osób niepełnosprawnych - kopię ostatniego orzeczenia o niepełnosprawności. Wszystkie urzędy udzielają telefonicznie informacji o niezbędnych formalnościach, a gotowe formularze dokumentów można ściągnąć przez internet. Najważniejsze, żeby złożyć wniosek najpóźniej 10 czerwca. Pełnomocnictwo obejmie wtedy pierwszą i ewentualną drugą turę wyborów. Jeżeli ktoś zdecyduje się ustanowić pełnomocnika tylko na drugą turę wyborów, musi złożyć wniosek do 24 czerwca.

  Czy wszystkie formalności można załatwić w urzędzie miasta lub swojej gminy?
  W urzędzie składamy tylko wniosek. Spisanie aktu pełnomocnictwa następuje w domu osoby, która chce skorzystać z tej formy głosowania. Urzędnik przyjedzie do wyborcy w umówionym terminie i załatwi pozostałe formalności. Wszystkie czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa są oczywiście bezpłatne.

  Kto może być pełnomocnikiem?
  Wyborca sam wybiera osobę, która ma być jego pełnomocnikiem. Może to być np. małżonek, dziecko, ale także któryś z przyjaciół, sąsiadów. Pełnomocnik musi być wpisany do rejestru wyborców w tej samej gminie co wyborca, którego reprezentuje lub posiadać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Trzeba pamiętać, że można przyjąć tylko jedno pełnomocnictwo. Wyłącznie w przypadku, gdy reprezentujemy członka rodziny lub osobę pozostającą pod naszą opieką, możemy przyjąć dwa pełnomocnictwa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marek

   mis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 34

   nadal jestes na II roku prawa na Us? To gratulacje!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo