Ważne
  Terminal w Zwardoniu za pół ceny

  Terminal w Zwardoniu za pół ceny

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nikt nie chce kupić terminalu granicznego w Zwardoniu, dlatego zdesperowany starosta żywiecki podjął decyzję o drastycznym obniżeniu jego ceny. Waha się tylko czy będzie go można nabyć o 30 czy nawet 50 procent mniej.
  Liczy, że dzięki temu podczas drugiego przetargu uda się sprzedać obiekt po pogranicznikach, który dla powiatowych i wojewódzkich finansów jest kulą u nogi.

  W ub. roku wojewoda śląski zlecił staroście zarządzanie obiektem. Od stycznia terminal włączony został o Katowickiej Strefy Ekonomicznej, która miała zająć się znalezieniem inwestora zainteresowanego nabyciem terenu.

  - Dlatego ogłoszeniem drugiego przetargu zajmie się właśnie strefa, a nie my, bo to wiąże się z dodatkowymi kosztami - tłumaczy Tomasz Baron, rzecznik starostwa w Żywcu.

  Pierwsza próba sprzedaży terminalu pod koniec ub. roku zakończyła się fiaskiem. Nieruchomość o łącznej powierzchni około 5,5 tysiąca metrów kwadratowych, składającą się z dużego budynku oraz przyległych do niego gruntów, wyceniono wtedy na 41,5 mln zł, podczas gdy jego budowa pochłonęła ponad 80 mln zł! Mimo zaniżenia wartości, nie znaleźli się kupcy.

  - Przy takich cenach nie było w zasadzie żadnego zainteresowania - twierdzi Piotr Sikora, przedstawiciel KSSE.

  Dlatego w ciągu kilku najbliższych tygodni ogłoszony zostanie kolejny przetarg na sprzedaż obiektu.

  - Tym razem jeszcze bardziej chcemy zachęcić inwestorów, rozważamy podjęcie dodatkowych działań marketingowych - dodaje Sikora.

  Obecnie terminal zagospodarowany jest w 90 procentach. Działa w nim 18 sklepów i innych punktów handlowo-usługowych, z których korzystają głównie Słowacy ze względu na ciągle utrzymujący się korzystny kurs euro w stosunku do złotówki. Na zakupy przyjeżdżają też mieszkańcy i turyści wypoczywający w Zwardoniu. Na byłym przejściu są m.in. sklepy spożywczy, odzieżowy, salon fryzjerski, kantor i kwiaciarnia.

  Z prowadzonej działalności gospodarczej starostwo czerpie miesięcznie około 50 tys. zł. Koszty utrzymania obiektu wynoszą aż 80 tys. zł. Brakującą różnicę pokrywa wojewoda.

  - Gdyby się nie udało tych wszystkich podmiotów gospodarczych tutaj ściągnąć, koszty byłyby jeszcze większe - podkreśla Zofia Barcik, szefowa zwardońskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Przejść Granicznych.

  Przedsiębiorcy dzierżawiący lokale w terminalu mają umowy do 2012 roku i nic nie zagraża prowadzonej przez nich działalności, nawet gdyby ktoś kupił nieruchomość.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przykład

   miszel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 67

   przykład totalnego burdelu w kraju

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktokolwiek wiedział....?

   niecierpliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 35

   Pytanie dla wszystkich. Kto poda imię i nazwisko protektora tej dziwacznej inwestycji? Trzeba podpowiedzieć ospałej prokuraturze.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ktokolwiek wiedział....?

   niecierpliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 48

   Pytanie dla wszystkich. Kto poda imię i nazwisko protektora tej dziwacznej inwestycji? Trzeba podpowiedzieć ospałej prokuraturze.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama