Festiwal dla pokoju

  Festiwal dla pokoju

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na muzycznej mapie Polski pojawił się nowy punkt - Oświęcim. To właśnie w tym mieście, dokładnie za tydzień, w czwartek 17 czerwca rozpocznie się pierwsza edycja Life Festival, czyli Festiwalu dla Pokoju. Impreza potrwa trzy dni, a koncerty i wydarzenia towarzyszące odbywać się będą m.in. na rynku starego miasta, na stadionie MOSiR oraz w Oświęcimskim Centrum Kultury.
  Główną ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym imprezy jest znany prezenter radiowy Darek Maciborek. Podczas imprezy wystąpią zarówno gwiazdy polskie, jak i zespoły z Izraela, Niemiec, Austrii, Węgier, Jamajki i Ukrainy. Nie zabraknie projektów muzycznych powołanych specjalnie na to wydarzenie.

  Wśród tych najważniejszych jest VooVoo i UkraInni (zagrają w sobotę, 19.06.).Przygotowywany przez Wojciecha Waglewskiego i zespół program zostanie wzbogacony wokalami dwóch śpiewaczek z ukraińskiego zespołu Drewo, określanego prekursorem nurtu "muzyki autentycznej". Skład muzyczny zostanie specjalnie poszerzony o Jeka Didicia, ukraińskiego trębacza.

  - Muzyka jest językiem wszechświata - mówi Wojtek Waglewski. - Tę ideę realizuje od lat Voo Voo wierząc, że właśnie dźwięki są tym narzędziem, które pozwala bez zbędnych słow porozumieć się artystom z różnych kultur i jednocześnie dotrzeć do różnych stron świata - dodaje lider Voo Voo.

  Wydarzeniem festiwalu będzie także pierwszy koncert zespołu Varius Manx z nową wokalistką, Anną Józefiną Lubieniecką (zastąpiła Monikę Kuszyńską). Muzycy zaprezentują największe hity oraz nowy, premierowy materiał, przygotowany specjalnie na festiwal.

  - Każda inicjatywa propagująca pokój na świecie jest godna uwagi. Varius Manx chce poprzeć ideę muzyki ponad podziałami - podkreśla Robert Janson, lider grupy.

  W ramach Live Festivalu wystąpią także: Trebunie Tutki & Twinkle Brothers (muzyczne połączenie prawdziwych tatrzańskich górali z prawdziwymi rastamanami z Jamajki) oraz popularna wokalistka Kasia Kowalska. Znakomicie zapowiada się koncert Genesis Klassik. To przedsięwzięcie Raya Wilsona (byłego wokalisty grupy Genesis) i muzyków orkiestry Berlin Symphony Ensemble. Wspólnie wykonują oni kompozycje grupy Genesis, zachowując ich oryginalny charakter, wzbogacają je o nowe, symfoniczne brzmienia.

  W Oświęcimiu zagrają także m.in.: Hatikva 6 (młody izraelski zespół reggae, który swój styl określa jako mieszankę new roots i dancehallu), zespół Nomada (w twórczości wykorzystuje wpływy latynoskie, arabskie oraz bałkańskie), Mosa Sisic & The Gypsy Express (łączy wpływy bałkańskie z klimatami orientalnymi).

  Program festiwalu znajduje się na stronie www.lifefestival.pl.

  Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama