Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia mówi: trzeba palić

Sławomir Cichy
Jest szansa, że miasta aglomeracji śląskiej  doczekają się niebawem spalarni odpadów.  Jej budowę  sfinansuje m.in. WFOŚiGW w Katowicach
Jest szansa, że miasta aglomeracji śląskiej doczekają się niebawem spalarni odpadów. Jej budowę sfinansuje m.in. WFOŚiGW w Katowicach bartłomiej międzybrodzki
Kiedy 14 śląskich i zagłębiowskich miast, wchodzących w skład Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, zadeklarowało kilka lat temu chęć wspólnej budowy spalarni odpadów, projekt wydawał się trudny do zrealizowania.

Tymczasem dziś wchodzi on już w decydującą fazę. 7 czerwca zakończyły się badania sondażowe opinii, dotyczące "Systemu gospodarki odpadami dla GZM wraz z budową zakładów termicznej utylizacji odpadów". Wyniki będą znane niebawem i są niezmiernie ważne, bo chodzi o opinię na temat obaw i nadziei mieszkańców metropolii, związanych z inwestycją rzędu kilkuset milionów złotych.

Dofinansowanie projektu tylko z funduszy zewnętrznych za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wynosi przeszło pół miliarda zł. Za tę kwotę zostanie sfinansowany cały system sortowania, demontażu, kompostowni i termicznej utylizacji odpadów.

Inwestycja jednej z instalacji na terenie Rudy Śląskiej jest już raczej pewna. 1 czerwca br. prezydent Knurowa poinformował mieszkańców o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (TPOK) w Rudzie Śląskiej dla Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, zlokalizowanego przy ul. Szyb Walenty w Rudzie Śląskiej - jak fachowo nazywa się projekt budowy spalarni.

Już 17 czerwca o godz. 16 w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu, przy ul. Piotra Niedurnego 69, odbędzie się rozprawa administracyjna otwarta dla każdego mieszkańca naszego regionu.

Metropolia "Silesia", która pilotuje projekt, zadeklarowała z kolei, że do końca czerwca 2010 roku przygotowany zostanie wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. W ramach dokumentacji przedprojektowej, zleconej do wykonania w ubiegłym roku konsorcjum firm Socotec Południe i Południe II, zostanie jasno określone, czy Metropolia "Silesia" potrzebuje dwóch, czy może jednej spalarni. Na tej podstawie wskaże ewentualne dodatkowe najlepsze propozycje spośród przygotowanych przez śląskie samorządy alternatywnych miejsc pod budowę spalarni.

Odwrotu od budowy systemu utylizacji śmieci dla aglomeracji nie ma, tym bardziej, że przepisy obowiązujące w Unii mają w założeniach doprowadzić w ciągu kilku najbliższych lat do radykalnego obniżenia ilości składowanych odpadów poprzez przygotowanie do ich ponownego użycia, recykling i odzyskanie energii np. poprzez spalanie.

Dziś nawet ekolodzy przyznają, że nie ma odwrotu od takich inwestycji. Chłonność klasycznych wysypisk spada. Dość powiedzieć, że każdego roku na składowiska odpadów komunalnych, wytwarzanych w 25 krajach UE, trafia ok. 120 mln ton śmieci. To połowa wszystkich odpadów komunalnych. Jednak już około 50 mln ton jest rocznie spalanych, co pozwala odzyskać zawartą w nich energię. Tego typu systemy funkcjonują z powodzeniem w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Danii czy Finlandii, a więc krajach, które trudno posądzać o brak dbałości o środowisko i bezpieczeństwo mieszkańców.

Śmieci w liczbach

1,3 mln

ton odpadów komunalnych odebranych zostało w roku 2008 od mieszkańców województwa śląskiego
(w całej Polsce było to 10 mln ton)

1,5 mln

ton odpadów komunalnych wytworzą w tym roku, wedle oficjalnych szacunków, mieszkańcy województwa śląskiego (faktyczna skala naszego wkładu w krajową produkcję śmieci może być nawet o 30 procent większa).

90 proc.

odbieranych przez firmy odpadów komunalnych wyląduje na typowych składowiskach (zdaniem ekspertów bardziej szkodliwych dla środowiska od spalarni). Reszta kierowana jest do stacji segregacji odpadów i kompostowni.

200 tys.

euro za jeden dzień zwłoki może wynieść kara za niedostosowanie się Polski do wytycznych UE, nakazujących ograniczenie o 25 proc. ilości kierowanych na składowiska odpadów biodegradowalnych.

70 proc.

spośród 167 gmin naszego regionu ma plan selektywnej zbiórki odpadów. Z pozostałych śmieci hurtem jadą na wysypiska.

2

spalarnie odpadów miały powstać w naszym województwie dzięki unijnej dotacji, rozdzielanej przez resort rozwoju regionalnego. Na razie nie ma ani jednej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera