Ważne
  Wodzisław, Radlin: 120 kilometrów rur za 123 miliony zł

  Wodzisław, Radlin: 120 kilometrów rur za 123 miliony zł

  Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Domy, w których mieszka 12330 mieszkańców czterech gmin: Wodzisławia Śląskiego, Marklowic, Radlina i Gorzyc, zostaną podłączone do nowej kanalizacji. Jutro wodzisławskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisze umowę na dofinansowanie inwestycji z Funduszu Spójności kwotą ponad 123 miliony złotych!
  - Całkowity koszt projektu oszacowano na ponad 198 milionów złotych. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na grudzień 2014 roku - wyjaśnia Iwona Jeszka, rzeczniczka Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.

  Mieszkańcy muszą pamiętać, że sami będą musieli zapłacić za podłączenie do systemu. To koszt, który w zależności od położenia działki, może wynieść od 500 do nawet 2 tysięcy złotych.

  - W całym regionie zostanie wybudowanych 120 kilometrów nowych sieci kanalizacji sanitarnej, a 5,7 km sieci zostanie zmodernizowane. Powstanie także 10 przepompowni ścieków - dodaje Iwona Jeszka.

  Obecnie za metr odprowadzanych ścieków mieszkańcy płacą 5,85 zł. Już wiadomo, że po inwestycji będą podwyżki, bo mieszkańcy pomogą spłacić 62 mln zł kredytów, które musi zaciągnąć PWiK na inwestycję.

  - Liczymy, jak duże będą te podwyżki. Wszystko wyjaśni się w ciągu kilku tygodni, ale to kwestia kilku złotych - mówi Katarzyna Machowska-Bujak, dyrektor techniczny PWiK.

  Dla regionu ważniejszy jest efekt ekologiczny. Wreszcie ruszy na pełniejszych obrotach supernowoczesna oczyszczalnia ścieków Karkoszka, która obecnie pracuje "na pół gwizdka". Przyjmuje 8 tysięcy metrów sześciennych ścieków na dobę, a mogłaby dwa razy tyle.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama