Ważne
  Sosnowiec: Dlaczego w Polsce nie radzimy sobie z odpadami?

  Sosnowiec: Dlaczego w Polsce nie radzimy sobie z odpadami?

  Q

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  400 mln złotych rocznie - tyle mogą wynieść unijne kary, które Polska może zacząć płacić jeśli nie będziemy potrafili odpowiednio zagospodarować odpadów. Dlaczego Polska wciąż nie potrafi poradzić sobie ze śmieciami?
  Na przeszkodzie nie stoi technologia, ponieważ potrafimy budować nowoczesne instalacje. Nie jest też przeszkodą prawo, bo przepisy dostosowujemy do warunków Unii. - Gdzie jest więc problem? Problem tkwi w tym, kto staje się właścicielem odpadów. Gminy, spółdzielnie, przedsiębiorstwa płacą firmom transportowym za wywóz odpadów. Właścicielem odpadów staje się więc firma transportowa, której celem jest maksymalizacja zysków, więc zawsze wybierze najtańszą metodę radzenia sobie ze śmieciami - czyli wywóz na wysypisko.
  Nie będzie płacić za utylizację, czy spalanie - tłumaczył senator Andrzej Miziołek, członek senackiej komisji środowiska podczas pierwszej debaty Śląskiej Akademii Ekologicznej, która odbywa się dziś w Media Centrum w Sosnowcu.

  W innych krajach Europy właścicielami odpadów są gminy i one są odpowiedzialne za to by śmieci były utylizowane w sposób prawidłowy. Żeby wprowadzić takie prawo w Polsce jest potrzebna silna wola polityczna. - Jeśli to się nie zmieni, wówczas firmy transportowe będą osiągać zyski, a Polska będzie płacić unijne kary - mówił senator Miziołek.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   koszty na rodzinę

   masaccio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

   za wywóz śmieci komunalnych rodzina (2+2) płaci ok. 400zł rocznie
   od ponad 3 lat selekcjonuje i wywożę we własnym zakresie (z domu):
   a. makulaturę tj gazety, reklamy ze skrzynki pocztowej,...rozwiń całość

   za wywóz śmieci komunalnych rodzina (2+2) płaci ok. 400zł rocznie
   od ponad 3 lat selekcjonuje i wywożę we własnym zakresie (z domu):
   a. makulaturę tj gazety, reklamy ze skrzynki pocztowej, papierowe opakowania po produktach spoż. (rocznie ok 60zł odzysku poprzez skup)
   b. szkło (do Eko-domku IKEA bo nikt inny nie przyjmuje bezzwrotnych; ok 50kg rocznie)
   c. opakowania metalowe - osobno puszki Alu i inny metal (rocznie ok 60zł odzysk poprzez skup)
   d. plastik - osobno PET i inne /folie, opakowania po art spoż., inne/ (do Eko-domku IKEA bo na osiedlu /Katowice-Centrum SM Gornik/ nie ma kontenerów rocznie prawie 50kg = 20 worów 20l )
   korzyść z Eko-domku IKEA = punkty zamieniane na sadzonki krzewów, drzewek o wartości ok 50zł rocznie
   Jest to dla mnie chore że tylko tak mogę ulżyć swojemu portfelowi, ale wolę tak niż czekać na "szczodrość" Uszoka, itp. Tego mój budżet może nie wytrzymać.
   Kontenerowa sortownia dla osiedla (ponad 1,5tys mieszkańców) o dochodzie ok 3tys na m-c władz SM Górnik nie interesuje (niech ludzie płacą będzie więcej do kasy molocha) zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama