500 tysięcy złotych rocznie dla amatorów

  500 tysięcy złotych rocznie dla amatorów

  Katarzyna Śleziona, Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Żorach powstaje pierwszy w Polsce Lokalny Fundusz Sportowy. Będzie wspierać utalentowanych amatorów i zawodowców. Żorzanie, którzy mają talent do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki czy baseballa będą mogli liczyć na stypendia, pomoc w zakupie sprzętu, finansowanie obozów i szkolenia u najwybitniejszych sportowców.
  To wszystko ma zapewnić LFS, który niebawem ma zacząć działać na zasadzie fundacji. Jego konto mają zasilać pieniądze m.in. ze zbiórek publicznych i od lokalnych sponsorów.

  - Idea funduszu polega na tym, że wszystkie zdobyte pieniądze będziemy inwestować w akcję, czy lokaty bankowe. Wydawać będziemy tylko odsetki. Żelazny kapitał będzie nie do ruszenia - zapewnia Dawid Topol, dyrektor Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, jeden z partnerów akcji i pomysłodawca utworzenia LFS. - Już w przyszłym roku chcemy zacząć wypłacać stypendia. Zakładamy, że za pięć lat będziemy mieć na to około 500 tysięcy złotych na rok - dodaje.

  To pięć razy więcej od tego, ile na stypendia dla sportowców przeznacza Urząd Miasta.

  - Mamy na to 100 tysięcy złotych. Nasi sportowcy, którzy odnoszą sukcesy, dostają miesięcznie od 35 do 200 zł przez cały rok - wyjaśnia Dorota Marzęda, rzeczniczka magistratu.

  Ponieważ nie są to duże kwoty, pomysł stworzenia osobnego funduszu podoba się sportowcom.

  - Mamy zdolnych, młodych baseballistów, którym taki fundusz pomógłby zrobić karierę - mówi Arkadiusz Żurkowski, trener Gepardów Żory i kadry polskich baseballistów.

  14-letni Karol Białek, grający w drużynie kadetów baseballistów, dostaje obecnie 40 zł stypendium z UM.

  - Ciężko uzbierać z tego na nowy sprzęt. Specjalne obuwie do baseballa kosztuje od 200 do 400 złotych. Gram w zwykłych korkach - mówi Karol Białek, którego drużyna wywalczyła m.in. tytuł mistrza Śląska i wicemistrza kraju.

  Niewiele ze stypendium zostaje także koledze Karola, Kamilowi Stajerowi. - Sporo przeznaczam na dojazdy - mówi.

  Także żorscy lekkoatleci i piłkarze liczą na większe pieniądze w przyszłości.

  - Przydałaby się kasa na sprzęt - mówi Janusz Sobala, trener KS Żory.

  Promocja LFS właśnie się rozpoczęła. 60 tysięcy złotych na ten cel przekazała Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W USA takie fundusze to norma. - Partnerzy akcji, czyli młodzież z Zespołów Szkół numer 1 i 6 staną się "twarzami" funduszu - mówi Topol.

  W ramach promocji są zaplanowane m.in. cztery pikniki sportowe.

  - W sierpniu zorganizujemy imprezę w parku Cegielnia. Będzie też happening przed oddaniem do użytku autostrady. Chcemy przejechać nią rowerami, na rolkach, hulajnogach, psimi zaprzęgami.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama