Czyńcie sobie ziemię poddaną

  Czyńcie sobie ziemię poddaną

  abp Damian Zimoń metropolita katowicki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Słowo podczas konferencji Ekozarządzanie w przedsiębiorstwie, zorganizowanej przez Centrum Informacji o Środowisku, Ministerstwo Środowiska i Śląski Urząd Wojewódzki

  Szanowni Państwo  Kościół zajmuje się i będzie się zajmował sprawami ochrony środowiska. To jest obowiązek Kościoła, wynikający ze słów Księgi Rodzaju: Czyńcie sobie ziemię poddaną.

  Z tego nakazu Kościół wyprowadza całą teologię stworzenia i odkupienia oraz zadania człowieka, stworzonego jako korona stworzeń, wobec stworzonego świata. Zadania te Kościół nauczający pełni w katechezie, w kaznodziejstwie i w nauczaniu teologicznym.

  Natomiast rozstrzyganie konkretnych spraw ochrony środowiska należy do urzędów i urzędników.

  Wierzący chrześcijanin, przyjmujący obowiązki społeczne w zakresie ekologii, będzie się kierował sumieniem odniesionym do nauczania Kościoła w tym względzie.


  Nie może być jednak żadnej skrajności: z jednej strony bezkarnego niszczenia przyrody i środowiska, z drugiej zaś takiego ideologicznego ekologizmu, który nie liczy się z dobrem tysięcy ludzi w imię rzekomej ochrony przyrody.

  Kompendium nauki społecznej Kościoła przypomina: Gdy z jednej strony właściwa koncepcja środowiska nie może sprowadzać przyrody do zwyczajnego przedmiotu manipulacji i wyzysku, to z drugiej strony nie może jej absolutyzować i wynosić ponad godność samej osoby ludzkiej. W tym ostatnim przypadku dochodzi się do punktu, w którym przyrodzie albo ziemi przypisuje się boskość, co można (...) zauważyć na przykładzie niektórych ruchów ekologicznych.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo