Mikroby też lubią upalne lato

  Mikroby też lubią upalne lato

  Agata Pustułka i Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy w wakacje może być coś gorszego niż niedyspozycja? Szczególnie gdy myślimy o plażowaniu, żeglowaniu i wesołej zabawie w dobrym towarzystwie? A jednak zdarzają się przykre dolegliwości. Jak ich uniknąć - radzą Agata Pustułka i Maria Zawała
  Statystyki prowadzone przez sanepidy są jednoznaczne - najwięcej zatruć pokarmowych notuje się latem. Ten rok może być szczególnie niebezpieczny, bo do typowych letnich zagrożeń podczas upałów dochodzą jeszcze te, które są konsekwencją powodzi i nadmiaru wilgoci. A to czynniki wybitnie sprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Epidemiolodzy już nas ostrzegają, że grozi nam w najbliższym czasie inwazja komarów i innych owadów, które roznoszą groźne choroby. Dlatego rady, a szczególnie ostrzeżenia, które przekazujemy, należy traktować bardzo poważnie.

  Podstępna salmonella  Niebezpieczne są nie tylko potrawy i produkty, które latem psują się bardzo szybko, ale także miejsca zbiorowego żywienia oraz indywidualne zaniedbania higieniczne.

  Salmonella - to bakteria, która upodobała sobie produkty pochodzenia zwierzęcego: jaja, mięso, mleko i jego przetwory. Mogą ją też przenosić z produktu na produkt gryzonie i muchy - jeśli więc nie ochronimy przed nimi żywności, zwiększamy ryzyko zakażenia się bakteriami, czego konsekwencją jest zatrucie pokarmowe.

  Już po 8 godzinach od zjedzenia skażonego posiłku możemy mieć typowe objawy zatrucia: bóle brzucha i głowy, mdłości, wymioty, biegunkę, podwyższoną temperaturę.

  Bakteria rozwija się wyjątkowo szybko w kremach, sałatkach i innych potrawach zawierających surowe lub lekko ugotowane jaja, zwłaszcza, gdy nie są przechowywane w lodówce. Latem należy więc unikać produktów z surowych jaj, takich jak świeżo przyrządzony majonez lub sosy, ale także ciastka z kremem, torty, lody.
  1 3 4 5 ... 7 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama