Ważne
  Pierwsi byliby Niemcy i Anglicy

  Pierwsi byliby Niemcy i Anglicy

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej jest gotowa na przeprowadzkę do innego kraju, jeśli tylko będą tam mieć lepsze perspektywy i warunki życia - wynika z badań unijnego biura statystycznego Eurostat. To ponad 150 mln osób teoretycznie siedzących na walizkach. Czy Śląskie mogłoby być atrakcyjne choćby dla jednego procenta z nich?
  Prof. Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, przeanalizował dane Eurostatu i nie ma wątpliwości, że tak.

  - Tendencja jest stała i dotyczy głównie dwóch kategorii wiekowych potencjalnych emigrantów. Pierwszą stanowią młodzi ludzie na progu życia zawodowego, szukający dla siebie miejsca na ziemi. Druga grup, nawet liczniejsza, to emeryci. Jak na polskie warunki, dobrze sytuowani czy wręcz zamożni.

  Na razie na przykład Niemcy preferują przeprowadzki na Kanary czy Baleary. Nie brakuje ich też w Toskanii, ale coraz częściej przyjeżdżają do naszych sanatoriów i uzdrowisk.

  - Traktujemy te odwiedziny jako pewien rodzaj rekonesansu, sprawdzenia, jak zmieniły się warunki w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.
  Zauważają świetną infrastrukturę i jakość usług medycznych w naszym regionie za niewygórowaną cenę - w porównaniu z jakością i cenami w ich kraju - mówi Adam Hajduga, wicedyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego.

  Te subiektywne odczucia gości Eurolandu potwierdzają dane. Według Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej przyjazdem na leczenie do nas są zainteresowani głównie Niemcy i Anglicy. Sąsiadom zza Odry chodzi głównie o usługi medyczne, które nie są w Niemczech objęte refundacją systemu ubezpieczeń zdrowotnych, czyli o chirurgię kosmetyczną, protetykę czy odchudzanie. Z Wysp przyjeżdżają do nas z kolei osoby, które nie mają prywatnego ubezpieczenia albo muszą u siebie za długo czekać na zabieg. Kupują go w Polsce, bo jest dla nich atrakcyjniejszy cenowo niż np. w Niemczech i Francji. Korzystają też z usług ośrodków oferujących detoks, destress, odchudzanie i operacje plastyczne.

  Zainteresowani leczeniem w Polsce są też Skandynawowie. Przyjeżdżają na zabiegi nieinwazyjne (usługi dentystyczne, zabiegi kosmetyki korekcyjnej, leczenie bólu). Turystyką dentystyczną i plastyczną mogą być zainteresowani także Belgowie - w Polsce za te zabiegi zapłacą nawet 60 procent mniej niż u siebie.

  Ale coraz większe wzięcie mają też polskie uzdrowiska. W biurach turystycznych Niemiec pojawiły się ostatnio nawet specjalne oferty wyjazdowe do Ustronia czy Goczałkowic ze znacznymi zniżkami (pobyt jest tu co najmniej o 30-40 proc. tańszy). Pod względem liczby uzdrowisk Polska zajmuje siódme miejsce w Europie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szeczepanski bye-bye

   richtig SLONZOK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   szczepanski, made in Czenstochau, mje juz fest mierzi i mje nerwuje, gorol sie ryje do kozdygo tymatu, psojdoszepc lot slonskosci, pjerucha, spadej nibyinteligyncie wyzeraczu, pjerombol!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bez komentrza

   ~` (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Panu Szczepańskiemu już dziękujemy. Może ktoś pokusi się o jakiś oryginalniejszy komentarz?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szloonzek ćyngjym mo sroge szanze!

   I bez auslynderoow. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9


   Yno take jak Wy, Szczepański, przebrzidłe gorole muszoom śe z Ńego straćić i vtyrkać svoje grace we ńy svojo Rzecz!

   Polakom już dziękujemy. :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama