Zabrze: Ratownicy górniczy znowu w akcji

  Zabrze: Ratownicy górniczy znowu w akcji

  Olga Wiśniowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dziewiętnaście zastępów ratowników górniczych walczyło w Zabrzu podczas Zawodów Drużyn Ratowniczych o Puchar Prezesa Zarządu Kompanii Węglowej S.A. Najlepsi okazali się ratownicy z Ruchu "Sośnica" KWK Sośnica - Makoszowy. Nagrody razem z prezesem Kompanii Węglowej wręczał premier Waldemar Pawlak.
  Już po raz czwarty pięcioosobowe zastępy Kompanii Węglowej rywalizowały o miano najlepszych ratowników górniczych. Zawody są wstępem do odbywających się co dwa lata zmagań ratowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.

  Zawodnicy mieli do pokonania osiem etapów. Tor przeszkód rozpoczynał się od przejścia przez przepust tamowy. Następnie ratownicy musieli podnieść i opuścić stalowy element za pomocą sprzętu pneumatycznego, przeczołgać się niskim przejściem, wymienić butlę tlenową, skręcić dwa odcinki rur, przetransportować poszkodowanego, przeciąć siatkę i wynieść poszkodowanego przez przepust tamowy. Chociaż ratownicy wykonywali zadania w pełnym wyposażeniu, gdy z nieba lał się skwar, nie narzekali.

  - Pod zmienią jest jeszcze gorzej - temperatura jest podobna, ale wilgotność powietrza znacznie większa - tłumaczy Jacek Szymański, zastępowy z ZG Piekary.

  Różnic jest jednak znacznie więcej. Pod ziemią nie jest najważniejszy czas, tylko bezpieczeństwo. Po każdym etapie zastępowy sprawdza u pozostałych ratowników poziom tlenu.

  - I nikt nie odważy się biegać w aparacie tlenowym - dodają ratownicy.

  Puchar Prezesa otrzymali ratownicy z KWK Sośnica - Makoszowy Ruch "Sośnica". Drugi zastęp, który stanął na podium, to ratownicy na co dzień pracujący w KWK Bobrek - Centrum Ruch "Bobrek". Ostatnim z wyróżnionych zastępów była drużyna z Sośnica - Makoszowy Ruch "Makoszowy".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama