Ważne
  Mieszkańcy Zawiercia wygrali z urzędnikami, którzy na nowo...

  Mieszkańcy Zawiercia wygrali z urzędnikami, którzy na nowo chcieli dzielić miasto

  Monika Ziółkowska-Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy zamierzali podzielić miasto od nowa na dzielnice i osiedla. Nad sprawą pracowała już specjalna komisja zawierciańskich radnych.
  Nowy układ dzielnic miał pasować do opracowywanego przez Wydział Promocji systemu informacji miejskiej, na który miasto chce dostać pieniądze z Unii. Pomysł grzebania w podziale administracyjnym miasta nie spodobał się jednak mieszkańcom. Ich protesty doprowadziły do tego, że ostatecznie zaniechano realizacji tych planów.

  Większość mieszkańców przyzwyczaiła się do obowiązujących nazw dzielnic i nie chce nic zmieniać. Tak jest w przypadku osiedla Argentyna, które miało zostać przypisane do dzielnicy Żabki.

  - To jakieś nieporozumienie z tym podziałem. Jak można po tylu latach wprowadzać takie zmiany. Nie zgadzamy się z nimi i będziemy protestować.
  Przygotowane zostało już pismo i podpisało się pod nim 170 mieszkańców osiedla - mówi poddenerwowany Jerzy Tomczak, przewodniczący osiedla. - Argentyna jest osiedlem historycznym, które istniało już w czasach międzywojennych. Nie chcemy być włączeni do innej dzielnicy - dodaje.

  Do dzielnicy Żabki, według nowego podziału, ma zostać włączona nie tylko Argentyna, ale także osiedla: Zuzanka, Piłsudskiego i TAZ.

  Nowy podział zakładał także utworzenie dzielnicy Borowe Pole, do której włączone miało zostać osiedle Stawki. W dzielnicy Przyjaźń miało natomiast pojawić się osiedle Miodowa, a w dzielnicy Marciszów - osiedle Kosowska Niwa.

  Zawiercie od 1995 roku uchwałą Rady Miejskiej jest podzielone na 17 osiedli i 4 sołectwa. Do tego podziału, jak zaznaczają mieszkańcy, są przyzwyczajeni. Zmiany zakładały podział miasta na 11 dzielnic i 4 sołectwa.

  - Nad podziałem pracuje doraźna komisja ds. statutu miasta, a ja jako organ wykonawczy nie miałem z tym nic wspólnego - zarzeka się Mirosław Mazur, prezydent Zawiercia. - Uważam jednak, że powinno w nim zostać uwzględnione ukształtowanie historyczne wielu mniejszych czy też większych osiedli. Sam podział nic nie wniesie, a tylko wprowadzi zamieszanie wśród mieszkańców - dodaje.

  Komisja przygotowała projekt aktualizacji podziału miasta na jednostki pomocnicze. Ich praca jednak na nic się zdała. Podczas ostatniego posiedzenia komisji projekt został wycofany.

  - Byłam na kilku spotkaniach z mieszkańcami oraz przewodniczącymi dzielnic i grono tych osób jest przeciwne wprowadzeniu nowego podziału - zaznacza Małgorzata Benc, przewodnicząca komisji. - Ludzie przyzwyczaili się do tego, że ulica, na której mieszkają należy do tej dzielnicy, a nie innej. Nie chcą zmian. Nie chcemy więc ich skłócić - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama