Ważne
  Hip-hop za kratami

  Hip-hop za kratami

  Tomasz Siemieniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Każdy sposób resocjalizacji jest dobry! W jastrzębskim zakładzie karnym udowadniają, że im bardziej oryginalny, tym lepszy.
  Wczoraj na boisku więziennym odbył się pierwszy ogólnopolski przegląd muzyki hip-hopowej. Wystąpiło w nim ponad ponad 30 młodych artystów, niestety nie dojechał żaden więzień-hip-hopowiec.

  - Jeden więzień wyszedł na zwolnienie warunkowe. Drugi osadzony, który miał wystąpić na naszej scenie, został przeniesiony do zakładu karnego pod Szczecinem i jego konwój do Jastrzębia byłby za drogi. Za to do konkursu zakwalifikowaliśmy jego utwór, który w całości został skomponowany i nagrany za więziennymi murami - mówi Tomasz Marciniak, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Jastrzębiu.

  W jury zasiedli: strażnik, więzień i gwiazda hip-hopu, Waldemar Kasta. - Występ w więzieniu nie jest dla mnie niczym nowym, już kilka razy miałem okazję koncertować przed tak wyszukaną przez prawo publicznością - mówi Kasta.

  Mniejsze doświadczenie w występach na więziennych scenach ma grupa Beeloka z Radlina. Jej liderka, Fobia, czyli Anna Ośliło, sama zadzwoniła do więzienia i poprosiła o możliwość występu na przeglądzie. - Nigdy do tej pory nie mieliśmy okazji rymować przed taką publicznością. Ten koncert zapamiętamy do końca życia - mówi Ania.

  Artyści musieli przygotować utwory z tekstami resocjalizacyjnymi. Był kompletny zakaz rymowania wulgaryzmów i propagowania przemocy czy narkotyków. - Zaprezentowaliśmy utwór o tym, że zabijanie jest czymś złym. Myślę, że się spodobał - mówi Mozart z Autonomii Umysłu z Zabrza.

  Prawie tysięczna publika rozkręcała się powoli. Z minuty na minutę coraz większa rzesza łysych, dobrze zbudowanych i wytatuowanych mężczyzn przytakiwała do rytmu głowami.

  Wczorajszy przegląd odbył się pod hasłem ?Z celi do celu. Wolne myśli, wolne słowa". - Dwa wyrazy "wolne" w tytule konkursu nie mają drażnić naszych osadzonych, ale zwrócić ich uwagę na to, że wśród nas są ludzie, którzy myślą inaczej, mają inne zdanie, i że trzeba to uszanować - mówi Marciniak.

  To już drugi przegląd muzyczny organizowany w jastrzębskim więzieniu. Pierwszy odbył się w maju. Wtedy utwory muzyki klasycznej grali dla osadzonych uczniowie szkół muzycznych.

  - Dzisiejszy przegląd jest kontynuacją naszej akcji resocjalizacji przez muzykę - mówi Marciniak. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pracownicy jastrzębskiego więzienia szykują już dla swoich podopiecznych koncert zespołu Dżem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama