Laureaci katowickiego I Przeglądu

  Laureaci katowickiego I Przeglądu Małych Form Teatralnych

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oglądanie finałowych przedstawień I Przeglądu Małych Form Teatralnych Z EFSem scenę, to była przyjemność.
  We wtorek w katowickim Kinoteatrze Rialto, zaprezentowało się sześć najlepszych zespołów amatorskich, które otrzymały dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego, pozostającego w gestii marszałka województwa śląskiego.

  Kłopoty jury, które chciało przyznać wyłącznie pierwsze nagrody, to najlepszy dowód na to, że były to pieniądze naprawdę sensownie wydane. A także na to, że w amatorskim ruchu teatralnym tkwi potencjał twórczy, który warto rozwijać na wszelkie sposoby. Do konkursu przystąpiło ponad 30 zespołów.
  Ostateczną listę laureatów otwierają zdobywcy I nagrody, czyli Grupa BENGAKU z Czańca, która przedstawiła widowisko pt. Ręce do przytulania. To wzruszająca opowieść przygotowana pod okiem Gabrieli Grabki-Grzechyni o dzieciach tęskniących za miłością i zaufaniem dorosłych. Jury doceniło oryginalne ujęcie tematu, pokazane-go z perspektywy porzuconych zabawek, połączenie różnych form prezentacji (aktorstwo, animacja lalek i muzyka na żywo), a także ciekawe ujęcie poszczególnych ról.

  Zdobywcy II miejsca - Grupa Coolturalni (gratulacje za pomysł pisowni) ze Świętochłowic zawojowali swoim Miejskim Babilonem nawet konkurentów. Punkty zarobili za ekspres-ję, dyscyplinę sceniczną, a także za interesujące przełożenie trudnego tekstu, książki Raymonda Queneau Ćwiczenia stylistyczne", na aktorskie działania. Spektakl powstał pod reżyserskim okiem Anny Bączek.

  W zupełnie innym klimacie rozgrywało się przedstawienie laureatów III nagrody - grupy Znak Zapytania, która pokazała widowisko pantomimiczno-ruchowe pt. Prometeusz i ludzie. Zespół ten, grupujący uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Tychach, od lat pracuje pod artystycznym okiem Krystyny Kuskowskiej i osiągnął wspaniałe rezultaty. Swoją etiudę mitologiczną zatańczyli z takim przejęciem i w takim skupieniu, że od razu było wiadomo: musi być zakwalifikowanie do ścisłej czołówki.
  Wyróżnienia, w tym możliwość uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, ot-rzymały dzieci ze szkoły w Krzyżanowicach oraz kółko teatralne Baju Baj ze szkoły w Pilchowi-cach. Jury wyróżniło także Teatr Grodzki z Bielska-Białej.

  Tegoroczny Przegląd Małych Form Teatralnych "Z EFSem scenę" zorganizowano pierwszy raz, ale z pewnością będzie kontynuowany. Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwalają na rozszerzenie edukacji przez sztukę nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród osób w każdym wieku. Do konkursu zgłosiły się przecież różne grupy; te z założenia artystyczne, ale tak-że terapeutyczne, językowe, wychowawcze. Okazało się też, że choć każdy uczestnik finałowej zabawy otrzymał jakąś pamiątkę, to dla większości najlepszą nagrodą okazała się możliwość występu na prawdziwej scenie i przed prawdziwą publicznością.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama