Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: W nagrodę pojadą do Brukseli

Jolanta Pierończyk
Wśród laureatów są: Ola Krzesiak, Jurand Wuzik, Magda Lisewska
Wśród laureatów są: Ola Krzesiak, Jurand Wuzik, Magda Lisewska Fot. Marzena Bugała
We wtorek w siedzibie Związku Gmin i Powiatów w Katowicach spotkali się laureaci 10. edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej - Wygraj Brukselę.

To 41 osób wybranych spośród 1239 uczestników ze szkół całego Śląska. W nagrodę wyjadą w październiku do Brukseli. Odwiedzą Parlament Europejski i siedzibę Komisji Europejskiej, spotkają się z europosłami i pracownikami tamtejszych instytucji, ale zwiedzą także samą Brukselę, a w niej m.in. fabrykę czekoladek. Laureaci zobaczą też siedzibę NATO oraz Antwerpię - miasto diamentów.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Akademia Edukacji Europejskiej z Gliwic. - Naszym celem było nie tyle szerzenie wiedzy o Unii Europejskiej, co raczej ułatwienie młodzieży wyjazdu za granicę. Nadal bowiem jest sporo młodych, pracowitych, wartościowych ludzi, których nie stać na podróże - mówi Rafał Budnik, twórca stowarzyszenia i przewodniczący jego Rady Programowej.

- I wielu rzeczywiście to właśnie z nami pojechało po raz pierwszy. W ciągu minionych dziesięciu lat zabraliśmy około 1200 osób, nie tylko do Brukseli, ale też do Strasburga, Rzymu i Berlina, w ramach różnych projektów. Akademia Edukacji Europejskiej organizuje wyjazdy, ale płaci za nie gmina, rząd lub Unia. - Za każdym razem są to więc pieniądze podatnika, ale są one najlepiej wydane ze wszystkich pieniędzy, jakie idą na projekty europejskie - zapewnia Rafał Budnik. Jednym z nich jest konkurs Wygraj Brukselę.

Dzięki niemu w ciągu mijających 10 lat z wiedzą o Parlamencie Europejskim i Unii zetknęło się około 10 tys. uczniów liceów i techników. Tegoroczni uczestnicy musieli znać odpowiedzi m.in. na takie pytania: Ile języków urzędowych obowiązuje w Unii Europejskiej? Kiedy został podpisany Traktat z Maastricht? Która z agencji UE ma swoją siedzibę w Warszawie? Kiedy wszedł w życie traktat fuzyjny?

Część młodzieży, która z Akademią Edukacji Europejskiej zwiedziła instytucje europejskie, wróciła tam potem na staż, a nawet do pracy. Dzięki wcześniejszemu wyjazdowi, zorganizowanemu przez AEE, przestały się bowiem jawić one jako coś niedostępnego zwykłym śmiertelnikom. Na miejscu nastolatki przekonują się, że i oni mogą tam spróbować swoich sił.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!