Ważne
  Zapobiegliwi podróżują z Zieloną Kartą

  Zapobiegliwi podróżują z Zieloną Kartą

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jeśli myślisz, że w podróży po Europie jesteś wolny od okazywania tzw. Zielonej Karty, czyli dowodu wykupienia polisy OC, to tkwisz w głębokim błędzie.
  Przekonał się o tym Karol Fogler z Katowic, który samochodem wybrał się do Turcji. - Teoretycznie mógłbym ją wykupić na granicy tego kraju. Tyle że najpierw zabrakło formularzy, a potem właściciel punktu poszedł na obiad i już z niego nie wrócił - opowiada Fogler.

  Skończyło się na stracie czasu, nerwów i pieniędzy, bo konieczne było zawrócenie z granicy w głąb Bułgarii. - Zielona Karta, w jej tradycyjnej formie, obowiązuje nadal w wielu krajach Europy - mówi Iwona Mazurek z TUiR Warta SA.

  Przy wjeździe do krajów europejskich należących do Unii Europejskiej oraz do państwa stowarzyszonego, nie trzeba legitymować się ZK. Tak więc oprócz państw UE nie wymaga się jej w Andorze, Szwajcarii, Chorwacji, Norwegii. Ubezpieczenie OC kierowcy obejmuje również Lichtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie (Channel Islands), Gibraltar, wyspę Man, Wyspy Owcze (Faroe). Nie jest potrzebne żadne dodatkowe potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC w ruchu zagranicznym. - Polacy poruszają się po krajach Unii na podstawie tablic rejestracyjnych naszego kraju, które są gwarancją pokrycia ubezpieczeniowego, tzw. domniemane pokrycie ubezpieczeniowe - wyjaśnia rzeczniczka Warty.

  Jednak może wystąpić konieczność okazania dokumentu w razie policyjnej kontroli drogowej, czy też w przypadku zaistnienia szkody komunikacyjnej.Najlepiej więc zadbać o Zieloną Kartę przed wyjazdem. Wystarczy wizyta u naszego ubezpieczyciela. Większość zakładów wystawia "zieloną kartę" na życzenie, dołączając ją gratis do wykupionej polisy OC.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama