Zaolziacy spłacają dług, bo Polska też im pomaga

  Zaolziacy spłacają dług, bo Polska też im pomaga

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aż 750 książek przywieźli w środę przedstawiciele Zaolzia do biblioteki w Górkach Małych, której powódź zniszczyła połowę zbiorów.
  Polacy mieszkający na drugim brzegu Olzy przez tydzień przekazywali książki z prywatnych zbiorów do redakcji "Głosu Ludu", polskiej gazety wydawanej przez Kongres Polaków na Zaolziu, która zorganizowała zbiórkę.

  - Zaolzie spotyka się z bardzo dużą pomocą ze strony Polski. To tylko niewielka spłata długu wobec tej pomocy - nie ukrywał Rudolf Moliński, prezes Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.


  Mieszkający na Zaolziu Polacy są wspierani finansowo przez Wspólnotę Polską. Dzięki temu są możliwe m.in. remonty budynków należących do kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, które niejednokrotnie w małych miejscowościach Zaolzia są jedynym centrum kultury. Pieniądze wspomagają także Scenę Polską, teatr działający w Czeskim Cieszynie.

  Gdy w maju woda wdarła się do mieszczącej się w piwnicach biblioteki i zalała ponad 7 tysięcy książek, bibliotekarki wystąpiły z apelem o pomoc w postaci darowanych książek. Apel podchwycili redaktorzy polskiej gazety wydawanej na Zaolziu i postanowili zorganizować zbiórkę.

  - Miałem świadomość, że tradycja bibliotekarska jest na Zaolziu bogata, a wielu ludzi gromadzi w domach książki. Ale nie przypuszczałem, że aż tyle zbierzemy - przyznał Tomasz Wolff, pełniący obowiązki redaktora naczelnego "Głosu Ludu".

  Mieszkańcy z różnych miejscowości Zaolzia m.in. z Kar-winy, Czeskiego Cieszyna, przywozili książki. Tłumaczyli, że już je przeczytali, a w Polsce może komuś przydadzą się bardziej. Zwracali przy tym uwagę, że zawsze mogli liczyć na pomoc rodaków, więc teraz chcą się odwdzięczyć. Książki przekazali także Kongres Polaków w Republice Czeskiej, biblioteka regionalna z Karwiny oraz księgarze. Zbiórka trwała do ostatniej chwili. W środę, kilka minut przed 10.00 jeden z mieszkańców Czeskiego Cieszyna przywiózł dokładnie 86 pozycji.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama