Ważne
  Byli więźniowie Zgody spotkają się przed bramą obozu

  Byli więźniowie Zgody spotkają się przed bramą obozu

  LOTA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Byli więźniowie obozu i krewni pomordowanych upamiętnią ofiary obozu z Zgodzie. Przed bramą spotykają się od szesnastu lat, zawsze 17 czerwca
  Dziś o godz. 10. przed bramą po byłym obozie zagłady w Świętochłowicach - Zgodzie przy ul. Wojska Polskiego tradycyjnie, jak co roku spotkają się byli więźniowie oraz krewni pomordowanych tu osób. O godz. 11. zebrani przejdą na znajdujący się nieopodal cmentarz w Rudzie Śląskiej, a w samo południe w kościele pw. św. Pawła w Rudzie Śląskie - Nowym Bytomiu odbędzie się msza w intencji ofiar obozu.

  W Zgodzie od czerwca 1943 roku mieściła się filia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Obóz został zlikwidowany przez Niemców w styczniu 1945 roku tuż przed wyzwoleniem Górnego Śląska spod hitlerowskiej okupacji. W lutym tego samego roku w tym miejscu został otwarty obóz pracy przymusowej podległy Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Działał do listopada 1945 roku. W sumie przez obóz przewinęło się około 6 tys. osób. Według oficjalnych danych, z powodu głodu, chorób lub przez rozstrzelanie, zginęło tu 1855 osób. Nieoficjalnie mówi się o 2,5 tys. ofiar.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama