Ważne
  Sosnowiec: Wybory z referendum byłyby tańsze

  Sosnowiec: Wybory z referendum byłyby tańsze

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowieccy radni wystosowali apel do parlamentarzystów o wprowadzenie możliwości przeprowadzania referendum lokalnego łącznie z dowolnymi wyborami ogólnokrajowymi. Skąd taki pomysł?
  Kiedy w ubiegłym roku zorganizowano w mieście referendum w sprawie przejęcia przez gminę gospodarki śmieciami (przy okazji wyborów do Europarlamentu), trzeba było zdublować części kosztów i czynności, związanych z organizacją referendum i wyborów. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła bowiem, że referenda muszą obsługiwać inne komisje, muszą się one mieścić w innych lokalach, a także posługiwać innymi spisami wyborczymi.

  - Zaproponowałem wyjście z inicjatywą zmiany w ustawach, które umożliwiłyby łączenie referendum lokalnego z innymi wyborami, eliminując w ten sposób zbędne koszty - mówi radny Krzysztof Haładus, inicjator apelu.

  A koszty są rzeczywiście spore. W przypadku referendum śmieciowego wyniosły ok. 305 tysięcy złotych. Na wynagrodzenie 59 pracowników Urzędu Miejskiego w Sosnowcu, którzy wykonywali prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem akcji referendalnej w mieście, przeznaczono 40 tys. złotych.

  Apel został przesłany do parlamentu. By referendum było ważne, potrzebna jest określona frekwencja. I jest często barierą nie do pokonania. Dlatego przeprowadzenie tego przy okazji innych wyborów zwiększyłoby frekwencję. Na razie odpowiedzi ze strony parlamentu nie ma. Daniel Miklasiński, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu uważa, że na odpowiedź nie można liczyć wcześniej niż przed upływem dwóch miesięcy.

  - Organizowanie osobnych komisji, urn to naprawdę gigantyczne koszty - podkreśla Miklasiński.
  Pomysłowi przyklaskuje sosnowiecki poseł PO Jarosław Pięta. Wyjaśnia jednak od razu, że na to, aby powtórne referendum śmieciowe przeprowadzić razem z planowanymi na listopad wyborami samorządowymi, szans nie ma.

  - Wynika to ze względów formalno-prawnych. Musiałoby upłynąć sześć miesięcy od wprowadzenia tych zmian. Zakładając, że zostałoby to nawet teraz zaakceptowane, przeszło przez wszystkie procedury, najbliższy termin to grudzień. Natomiast bardzo popieram pomysł w sensie przyszłościowym - dodaje poseł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama