Ważne
  Polityczne cwaniactwo

  Polityczne cwaniactwo

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie zaszczycę swym głosem lokajów wystawionych do Senatu przez partyjnych baronów
  W raz z niedzielnymi wyborami prezydenckimi w katowickim okręgu odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Główne partie polityczne zawarły w tej sprawie pakt wyborczy: tam, gdzie mandat miała PO, konkurencja nie wystawia kontrkandydata, tam gdzie senatorem był człowiek PiS - na odwrót. Kontrakt ten jest gwałtem na demokracji; decyzję o obsadzeniu osieroconego mandatu odbiera wyborcom i przekazuje w ręce partyjnych kadrowców.

  Postanowiłem przeciw temu zaprotestować. Nasamprzód przypominając, że wybory do Senatu to wybory bezpośrednie i większościowe, gdzie nie obowiązują żadne klucze partyjne, głosuje się wyłącznie na OSOBY a nie na listy. Partie mogą jedynie POPIERAĆ kandydatów, a nie ich wystawiać. Nie ma więc żadnego "mandatu dla PO" ani "mandatu dla PiS-u". Po to właśnie zróżnicowano ordynację wyborczą do obu izb parlamentu, aby w Senacie zasiadały osoby z bezpośredniego wyboru, a nie krewni i znajomi królika, których można podpiąć do "lokomotyw" i przepchnąć do Sejmu przy groszowym nawet poparciu.

  Dwie partie wspólnie drwią z obywateli, ich komunikat jest czytelny: nie interesują nas wasze poglądy, sympatie, podziw lub uznanie dla tego czy owego kandydata, macie głosować tak, jak wam wskażemy. Wypisz-wymaluj jak w PRL-u, gdzie z telewizyjnych ekranów płynęły wiernopoddańcze głosy: głosowałem bez skreśleń, bo mam pełne zaufanie do kierowniczej roli partii. Tu uwaga dla młodszych Czytelników: w PRL-owskich wyborach głosy bez skreśleń uznawane były za oddane na pierwsze osoby na listach; a ponieważ mało kto skreślał, mało kto w ogóle odważał się wchodzić za kotarę, więc wyznaczeni przez partię kandydaci przechodzili z 99,9 proc. poparcia. Nie trzeba było fałszować wyników, by uzyskać pożądany efekt. I tak 21 lat po kompromitacji tamtych metod wracają one bocznymi drzwiami.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama